Každý mal niekedy v živote pocit, že nikam nepatrí.

Niekedy sa kvôli tomu cítite osamelí, aj keď logicky môžete mať všetko, čo ste si kedy priali, alebo ste obklopení ľuďmi, ktorí vás majú radi. Je to súčasť procesu prebudenia a uvedomenia si, že bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte zapadnúť alebo kopírovať život niekoho iného, nikdy nebude taký krásny v porovnaní s tým, keď si začnete obúvať svoje vlastné topánky a kráčať po ceste k svojmu životnému cieľu.

Problém s hľadaním uznania vonku

Keď som vyrastal, vždy som sa chcel s každým kamarátiť a chcel som, aby ma mali radi. Viete si predstaviť, že nešlo to podľa plánu. Bolo dosť ťažké nájsť si priateľov, ktorí by ma vnímali takého, aký som, a správali sa ku mne s láskou a láskavosťou, akú som chcel, aby sa ku mne správali.

Čím viac som sa snažil, aby ma prijali a mali radi, tým viac som na nich premietal svoju potrebu a nedostatok sebalásky, čo ich ešte viac odháňalo. Nikdy som nepochopil, prečo sa cítim tak odlišne od ostatných a prečo si musím prechádzať týmito skúsenosťami, pokým som sa nedozvedel viac o duchovnej ceste.

„Tak ako v zrkadle sa odraz zdá byť skutočný. V skutočnosti je to len odraz, nie skutočnosť. Ponorte sa do svojho vnútra a uvidíte Božiu realitu a lásku.“ — Paramahamsa Vishwananda

To, čo vnímame v tomto svete, či už je to dobré alebo zlé, nie je také skutočné, ako nás o tom presviedča naša myseľ. Problém je v tom, že sme tak zvyknutí myslieť našou mysľou a posudzovať svet a samých seba podľa týchto línií, že nám uniká, čo sa deje v našich srdciach.

Sebaprijatie na duchovnej ceste

Vnútri sa nachádza celý svet, ktorý čaká na preskúmanie. Ako prechádzame životom, tento vnútorný hlas alebo srdce sa môže javiť ako neaktívny a zakrytý mnohými vrstvami, ale nikdy nezmizne. Treba ho len znovu objaviť, najprv upokojením mysle a pripomenutím, že sme v poriadku takí, akí sme, a nemusíme sa meniť, aby nás ostatní mali radi.

Tu je dôležité pochopiť, že duchovná cesta neznamená byť stále sám, odlúčený v pustovni a živiť sa len bylinkami a listami. Ide o to, aby ste boli sústredení sami v sebe a poznali svoju vnútornú silu a potenciál, nech ste kdekoľvek. Je to rozvíjanie toho, čo ste vždy nosili vo svojom vnútri, ale nikdy ste si to nevšimli. Namiesto toho, aby ste očakávali, že vás budú bezpodmienečne milovať, stať sa nezávislým od druhých a ich vnímania vás udrží pri zemi. V skutočnosti je vašou povinnosťou milovať samých seba — vrátane všetkých hrbolčekov a nerovností.

„Keď sa láska prebudí predovšetkým ku vám samým a keď sa láska skutočne úplne prebudí vo vašom vnútri, úplne vás pohltí Božou láskou.“ — Paramahamsa Vishwananda

Ako sa naučiť prijímať samého seba

Aj dnes mám chvíle, keď o sebe pochybujem, keď si myslím, že nie som dosť dobrý, ale nikdy nemám pocit, že som sám alebo nechránený, aj keď sa navonok zdá, že som sám. Po nadviazaní tohto spojenia s mojím duchovným srdcom sa už necítim taký srdcervúco stratený, ani keď som na dne. Moja myseľ môže niekedy stratiť prehľad o tom, čo je dôležité, ale skôr či neskôr sa moje srdce naštartuje a dá mi vedieť, že je tam, vždy pripravené viesť ma.

  1. Praktizujte denne meditáciu. Pomôže vám to opäť nájsť samých seba a ísť do každodenného života s jeho vrcholmi a pádmi pokojnejším a láskavejším spôsobom.
  2. Čítajte Bhagavad Gítu. Bez ohľadu na vašu vieru je Bhagavad Gítá plná múdrosti, ako žiť život naplno, s láskou a s čo najmenšou pripútanosťou. Ukáže vám lásku, ktorú má Boh ku každému, a pomôže vám nájsť túto lásku v sebe.
  3. Prijmite daršan. Nie je nič lepšie ako prijať požehnanie od niekoho, kto len miluje a nesúdi. Keď vám Paramahamsa Vishwananda dáva daršan, vidí vo vás Boha a dáva vám malú skúsenosť s touto láskou. Živí v sebe prítomnosť Boha a s ňou je možné všetko.

Je to osobná voľba, či hlas srdca utíchne, ale život sa stane nekonečne plnším, keď začneme ovládať našu myseľ prostredníctvom duchovných praktík, ako je meditácia alebo čítanie Bhagavad Gíty a budeme živiť toto spojenie s Bohom vo svojom srdci. Keď uvidíme túto prítomnosť Božej lásky vo svojom srdci, budeme ju schopní vnímať aj navonok. Vždy tam bola, len sme ju nevideli dostatočne jasne.

„Prebuďte sa a uvedomte si absolútnu prítomnosť Boha vo svojom vnútri. Boh je všade, na všetkých miestach, vo všetkých veciach, vo všetkých ľuďoch.“ — Paramahamsa Vishwananda

Urobte prvý krok k tomu, aby ste zažili lásku vo svojom vnútri a absolvujte online daršan s Paramahamsom Vishwanandom.