V každom z nás je časť, ktorá chce zmeniť svet. Chceme byť hrdinami príbehu. Chceme konať dobro v záujme dobra. Chceme zachrániť život, aj keby to mal byť náš vlastný život. Chceme zachrániť mačku zo stromu a vrátiť ukradnutú peňaženku. Naša myseľ sa točí v kruhu a sústreďuje sa na to, aký veľký je problém a ako ho vyriešiť.
Vy ste to nerobili? Predstavte si v celej svojej hrdinskej sláve, čo by ste urobili, ak by to bolo možné, aké problémy by ste mohli vyriešiť vo svete, poukazovali by ste na všetko mimo seba, čo treba zmeniť, a ak by svet len počúval, všetko by bolo inak.
Ale ten pocit bezmocnosti či zmätku a túžba byť silou všetkého dobrého a svetla zostáva, nie?
Ako zmeniť svet
V knihe Len Láska: Cesta do Božieho srdca, Paramahamsa Vishwananda píše: „Mnoho ľudí hovorí o svetovom mieri, ale ak niekto hovorí o mieri a nie je v mieri, kam beží za mierom? Najprv sa musíte stať mierumilovnými! Keď sa stanete mierumilovnými, môžete priniesť mier do sveta. Ale ak nie ste mierumilovní, zabudnite na to, pretože potom vnesiete do sveta rovnaký zmätok, aký máte.“
Začnite teda od seba a zistite, čo chcete, aký je váš cieľ, čo hľadáte. Snažte sa byť k sebe úprimní, pretože ak budete k sebe úprimní, uvidíte, že všetko bude nádherné. Ak však k sebe úprimní nebudete, aj tá najkrajšia vec sa vám nebude zdať krásna. Ako sa hovorí, niekto, kto trpí žltačkou, vidí všetko žlté, nie? To však neznamená, že všetko je žlté. Takže ak vaša myseľ trpí určitou chorobou klamu, pýchy a ega, samozrejme, že sa to odzrkadlí a uvidíte to aj všade inde.
Keď sa naučíte prijať samých seba a byť v mieri so sebou takými, akí ste, uvidíte, že so svetom nie je nič zlé. Veci sa môžu zmeniť a jednoducho to závisí od každého človeka. Nemôžete však povedať: „Ty sa zmeníš a ja sa nezmením.“ Nie, namiesto toho treba povedať: „Ja som sa zmenil a teraz sa zmení aj to ostatné.“
V živote Šrí Rámakrišnu bol v jednej dedine lekár. Vždy, keď Rámakrišna videl toho lekára, ten bol smutný. Rámakrišna mu povedal: „Prečo ste smutný, pán doktor?“ On odpovedal: „Neviem. Dajte mi riešenie, aby som bol šťastný. Dajte mi spôsob, ako môžem cítiť Božiu lásku a byť šťastný.“ Rámakrišna povedal: „Pozrite, pán doktor, viem, že každý deň liečite stovky ľudí, beriete od nich veľa peňazí, ale ani to vás nerobí šťastným. Urobte teda jednu vec, jeden deň v týždni, poskytnite svoju službu zadarmo.“
Po nejakom čase lekár opäť prišiel do Dakšinéšvaru a keď ho Rámakrišna uvidel, vyžarovala z neho obrovská radosť a šťastie. Rámakrišna povedal: „Pán doktor, dnes vyzeráte inak. V čom spočíva to tajomstvo?“
Potom mu odpovedal: „Dal som na tvoju radu a začal som jeden deň v týždni poskytovať bezplatné konzultácie. Čím viac to robím, tým viac cítim, že to chcem robiť stále viac a viac, pretože mi to prináša veľkú vnútornú radosť a táto veľká radosť sa nekončí.“ Takto by sa dalo uviesť mnoho príkladov o tom, ako služba prináša spojenie mysle, srdca a ducha a robí vás celistvými. Nebojte sa slúžiť, akýmkoľvek spôsobom, akokoľvek a kedykoľvek môžete, pretože neviete, kedy k vám môže prísť Boh a v akej forme k vám môže prísť.
Použite nástroje, ktoré máte, aby ste sa transformovali
Ste súčasťou sveta, takže keď sa zlepšíte, zlepšíte aj svet. Keď zmeníte seba, zmeníte svet. A ako presne zmeníte seba? Začnete slúžiť v prospech druhých, podobne ako lekár v príbehu. Ak si nie ste istí, ako to urobiť, trochu sebaanalýzy a džapa vám k tomu môžu dopomôcť.
- Použite nástroje, ktoré máte, aby ste sa zmenili. Máte džapu a meditáciu, máte Bhagavad Gítu, máte sebaanalýzu. To sú nástroje, ktoré môžete použiť na svoju transformáciu. Otázka je, používate ich?
- Vykonávajte sévu. Nezištná služba je jedným z najsilnejších spôsobov sebatransformácie. Vyžaduje si, aby sme menej mysleli na seba a sústredili sa na to, aby sme urobili niečo pre niekoho iného. V pravom zmysle slova sa sévá vykonáva v službe Bohu, vrátane Boha vo všetkých bytostiach.
- Každý deň sa pýtajte sami seba, čo môžete urobiť, aby ste boli láskavejší ako včera. Nejde o to, aby ste dnes boli svätí. Je to o tom, aby ste sa učili zo svojich chýb a každý deň z nich rástli.
Nemusíte utekať do jaskyne alebo ášramu, aby ste sa stali jogínom. Naučiť sa žiť duchovne bez ohľadu na to, kde sa nachádzate, je kľúčovou súčasťou duchovného pokroku a transformácie. Naučte sa, ako na to, pomocou nášho bezplatného sprievodcu o duchovnom živote v hmotnom svete.