Pravdepodobne ste to už niekedy zažili – hlasitosť vašich myšlienok, pocit, že ich nedokážete ovládať, duševnú a fyzickú únavu a dokonca vyhorenie. Následne ste sa pravdepodobne rozhodli prekonať to, dokiaľ vládzete. Vypijete ďalšiu kávu, pozbierate zvyšky síl a pokračujete ďalej. Znie vám to povedome?

Nie je žiadnym tajomstvom, že myseľ je veľmi nestála vec. Dokonca aj Krišna v často citovanom verši Bhagavad Gíte vyhlasuje, aká nepokojná môže byť myseľ a neskôr uvádza, že myseľ môže byť vaším najväčším nepriateľom alebo najlepším priateľom.

Našťastie pre nás všetkých existuje metóda, ako sa cez toto šialenstvo dostať. Možno nedokážete zmeniť svet, ale určite môžete zmeniť to, ako ním prechádzate a to tak, že zo svojej mysle urobíte svojho najlepšieho priateľa.

Nástroj na upokojenie mysle

Okrem jogy je veľmi rozšírená meditácia, ale len málo ľudí skutočne vie, čo znamená praktizovať ju. Vo svojej podstate meditácia znamená sústrediť sa na niečo tak intenzívne, že sa to stane jedinou vecou, ktorá existuje. Existuje mnoho spôsobov meditácie, ale jednou z najjednoduchších metód je džapa – neustále opakovanie Božích mien.

Ak chcete skutočne meditovať, mali by ste najprv zvládnuť džapu, až potom budete môcť zažiť skutočnú meditáciu.
– Paramahamsa Vishwananda.

V skutočnosti je džapa taká silná praktika, že ju v určitej forme praktizuje väčšina náboženstiev a duchovných spoločenstiev. V kresťanstve sa modlia ruženec. V islame praktizujúci vykonávajú dhikr s misbahou. V hinduizme sa čantuje, odriekava, džapa s málou.

Hoci sa džapa často vykonáva s modlitebnými korálikmi, samotné korálky nie sú potrebné. K tomu, ako praktizovať džapu, sa dostaneme o niečo neskôr, ale teraz je dôležité pochopiť krásu Božích mien ako meditácie s mantrou a to, ako vám pomáhajú upokojiť myseľ a následne otvoriť srdce.

Čo je mantra?

Slovo mantra má dva preklady. Prvý je ochrana pred mysľou a ochrana mysle. Mantry chránia myseľ pred akoukoľvek vonkajšou negatívnou energiou a pred negatívnou energiou v nás. Po druhé znamená „modlitba srdca“. Je to modlitba zo srdca. Zvyčajne, ale nie vždy, ju tvorí súbor Božích mien. Keď sa sústredíte na mantru a čantujete ju, ovplyvňuje vašu myseľ.

Predstavte si myseľ ako na špongiu. Absorbuje všetko, čo do nej vložíte a ovplyvňuje vaše myšlienky, presvedčenia a správanie. Keď sa sústredíte na negatívne veci, vaša myseľ sa stane menej príjemným miestom na život. Keď sa sústredíte na pozitívne veci, vaša myseľ sa stane príjemnejším miestom pre život. Podľa tejto logiky, keď sa sústredíte na mantru alebo Božie mená, vaša myseľ bude nimi rovnako ovplyvnená a stane sa božskou.

Keď budete mať Božie mená stále na perách, nebude čas myslieť na negatívne veci.
– Paramahamsa Vishwananda

Hovorí sa, že Božie meno je milosrdnejšie ako samotný Boh. Neexistujú takmer žiadne pravidlá, ako komunikovať s Božím menom a ako sa k nemu správať. Môžeme ho spievať dokonca aj na toalete.

Keď spievate Božie mená, nielenže to upokojuje vašu myseľ, ale otvára to aj vaše srdce božskej láske vo vás a vo svete okolo vás. Keď sa tak stane, upokojenie mysle sa stane vedľajším účinkom, jediným prínosom oveľa väčšej cesty. Skutočne neexistuje žiadna hranica toho, čo Božie mená dokážu.

Rozvíjanie meditačnej praxe potom začína výberom mantry.

Upokojenie mysle pomocou meditácie s mantrou

Hoci existuje nespočetné množstvo mantier, odporúčam „óm namó nárájenája“. Táto konkrétna mantra pomôže upokojiť súdiacu myseľ, nesie v sebe božskú milosť a pomôže vám otvoriť srdce láske.

Keď už máte svoju mantru, stačí ju odriekavať, čantovať, čo najčastejšie. Môžete čantovať nahlas, šepotom alebo potichu. Môžete spievať počas meditácie v sede, na prechádzke, alebo počas dňa. Meditácia s mantrou vám umožní premeniť akúkoľvek činnosť na vedomú činnosť plnú sústredenia.

Nahlas

Hlasné čantovanie je presne také, ako znie. Môžete čantovať viac alebo menej hlasno, ako len chcete. Je to skvelý spôsob čantovania práve vtedy, keď je vaša myseľ naozaj aktívna a ťažko sa ovláda. Pomáha vám preniesť pozornosť z vonkajšieho prostredia do vnútra a pripravuje vás na meditáciu. Keď čantujete nahlas, ako bonus to slúži aj všetkým okolo vás, pretože aj oni počujú Božie meno!

Profesionálny tip: Čantujte hlasnejšie ako vaša myseľ.

Šepkanie

Opäť je to presne to, ako to znie. Božie mená môžete šepkať. Keď praktizujete tento spôsob, pomáha vám presunúť pozornosť viac dovnútra a naďalej vás pripravuje na meditáciu.

Profesionálny tip: Šepkanie je skvelý spôsob, ako uspať vaše malé deti a poskytnúť im aj úžitok z mantry!

Ticho

Spievajte si potichu sami pre seba. Tento spôsob čantovania je úplne zameraný do vášho vnútra. Je skvelý vtedy, keď je vaša myseľ už relatívne pokojná, a keď ste pripravení sadnúť si a meditovať.

Je to naozaj veľmi ľahké. Jednoducho čantujte. Nahlas, potichu alebo pre seba. Rozhodne môžete čantovať v sede počas meditácie alebo aj vonku. Božie mená sú vám vždy prístupné, bez ohľadu na to, kde ste alebo čo robíte. Spievajte si mantru, keď varíte, upratujete alebo idete do práce. Čantujte, keď sa sprchujete, beháte alebo si užívate dlhú prechádzku. Čantujte vo vlaku alebo v lietadle alebo v aute a… takže chápete, o čo ide.

Ak sa spýtate, ktorá metóda je „najlepšia“ – odpoveď bude vždy znieť: „Záleží na tom.“ Záleží na tom, ktorá metóda vám umožní najlepšie sa sústrediť na Božie mená.

Meditácia s mantrou nemá až tak veľa pravidiel. V skutočnosti má len dve pravidlá. No, technicky vzaté, tri.

  1. Nečantujte počas sledovania televízie alebo hrania videohier. Pri týchto činnostiach nebudete schopní udržať si sústredenie na mantru.
  2. Užívajte si to!
  3. Trojka je skôr návod. Džapa je veľmi silná praktika, ktorá môže zosilniť vaše emócie. Preto je zvyčajne lepšie zdržať sa čantovania, keď ste nahnevaní, pretože to môže posilniť váš hnev. Nebojte sa s tým experimentovať. Ak skúsite čantovať, keď ste nahnevaní a hnev sa zhorší alebo zostane rovnakí, prestaňte a vyskúšajte iný spôsob. Ak sa to zlepší, čantujte ďalej!

Denné praktizovanie meditácie s mantrou

Vaša prax je úplne na vás. Je to vaša meditácia a vaša prax. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu začať:

  1. Projekt Mantra – 40-dňová výzva, ktorá vás povedie k postupnému vytvoreniu pravidelnej a udržateľnej praxe. Obráťte sa na komunitu jogy a meditácie vo vašom okolí a zistite, ako sa do Projektu Mantra zapojiť.
  2. Nájdite prázdne chvíle – Prázdne chvíle sú body vo vašom dni, keď vykonávate skôr bezduché úlohy. Môže to byť prestávka na kávu alebo obed, prechádzka do kúpeľne, sprcha, dokonca aj cesta do práce. Využite tieto chvíle na čantovanie.
  3. Vyhraďte si vo svojom rozvrhu určitý čas na cvičenie. Aj keby to bolo len päť minút každý deň, vymedzený čas určený len na meditáciu s mantrou vám pomôže vypestovať si pravidelný vzťah k tejto praxi a prežiť jej neuveriteľné výhody.

Paramahamsa Vishwananda často hovorí o kráse a sile Božieho mena. Mnohé príbehy nájdete v Jeho novej knihe, Len láska: Cesta do srdca Boha.

Stiahnite si nášho sprievodcu duchovným životom.

Zaujala vás meditácia s mantrou a chcete sa zapojiť do Projectu Mantra? Zaregistrujte sa tu: Registrácia na Project Mantra. Nie ste rozhodnutí a potrebujete viac informácií? Môžete nás kontaktovať emailom na projectmantra@bhaktimarga.sk, radi vám zodpovieme vaše otázky.