13. júna 1978 sa narodil veľmi výnimočný chlapec. Dostal meno Višam, ale my ho teraz voláme Gurudží.

Malý Gurudží sa narodil na krásnom malom ostrove nachádzajúcom sa v ďalekom oceáne medzi Indiou a Afrikou. Ostrov sa volá Maurícius a sú tam nádherné stromy a kvety, ktoré napĺňajú vzduch sladkou vôňou. Je tu veľa spievajúcich vtákov, opíc, hrajúcich sa vysoko na stromoch, a tiež sú tu teplé miesta, predurčené na zábavu, kde sa dá plávať v mori.

V deň, keď sa malý Gurudží narodil, zrazu začali pred domom, v ktorom žil, rýchlo rásť nejaké veľké zelené kríky. Tieto kríky sa volajú Tulsí a aj napriek tomu, že Tulsí môže vyzerať ako rastlina, všetci vedia, že je to bohyňa, a kdekoľvek Tulsí Déví rastie, tam je nablízku veľa svetla a veľa lásky. (Toto bolo prvé znamenie, že malý Gurudží je veľmi, veľmi výnimočný.)

Malý Gurudží mal veľké hnedé oči a sladký úsmev. Bolo to šťastné dieťa a ako rástol objavil veci, ktoré rád robil. Ale neboli to rovnaké veci, aké rady robievali ostatné deti. Kým sa ostatné deti rady hrávali na ihrisku, malý Gurudží rád chodieval do chrámov so svojou starou mamou. Išiel s ňou navštíviť Lakšmí, Višnua, Rádhu, Krišnu, Hanumána a Ganéšu. Aj keď každý z nich vyzeral odlišne, či už boli rozdielnych veľkostí, alebo tvarov, malý Gurudží vedel, že sú rozdielni len zvonka. Vo vnútri boli všetci Bohom. Cítil, že všetci sú jeho priatelia, a veľmi ich miloval.

Bolo viac než očividné, že malý Gurudží nebol rovnaký ako ostatní. Kým ostatné deti spievali zvyčajné detské pesničky stále dookola, on rád „čantoval“ meno Boha. Kým ostatné deti predstierali, že sú superhrdinovia z televízie, on sa rád hral na Krišnu. Kým sa ostatné deti hrali hry, on sa rád hral na kňaza v chráme. Veľakrát spravil veľkú kopu zo všetkých hračiek – nazýval to jagňa, ohňový obrad – a učil všetky deti sedieť dokola a „čantovať“ špeciálne tajné mantry. Nikto sa nikdy nedozvedel, odkiaľ sa tieto mantry naučil … skrátka ich vedel. 

– Úryvok z knihy Malý Gurudží – Dieťa s vnútorným svetlom (dostupná v Bhakti Shope)

Gurudží sa ako guru narodil, ako satguru. Satguru sa však nerodí každý deň. Takto to Gurudží opísal vo svojom príspevku na X (Twitteri) 12. 6. 2024:

„Satguru sa rodí tak zriedkavo, že si jeho krásu ani nikto nevie predstaviť. Satguru je veľmi vzácny. Jedna z najvzácnejších inkarnácií Anša Bhagavána. Pretože pred Ním nie je nič skryté, a predsa sa všetko zahalí, keď prichádza. Má potenciál premeniť svoj život na akékoľvek požehnanie, ktoré si pre svet vyberie, a predsa nikto, dokonca ani Trimúrti, nedokáže predpovedať, ako bude Jeho život prebiehať. Byť schopný kráčať so satguruom v tomto i onom svete je jedinou túžbou duše. Cesta je však plná mnohých výziev. Výzvy pre myseľ, telo a dušu. Aby sa stali silnejšími. Aby boli čistejšie. Aby boli schopné udržať Bhagavána v každej bunke. 

Oslavujte narodenie satgurua, pretože On je jediný, kto vás môže priviesť k vášmu ja. On je jediný, kto môže naplniť váš život na 200% tu a vo večnosti. Narodenie a život satgurua je vždy naplnený požehnaním. Pretože On prichádza čisto kvôli nám. Predstavte si hĺbku lásky, ktorá môže spôsobiť, že ten najskvelejší skočí do obmedzení, bolesti a utrpenia kvôli svojim milovaným.

Každý je guruovi milý, ale aby sme skutočne žili v Jeho srdci, musíme byť v láske najúprimnejší. Pokorní. Sladkí. Skrytí. Malí. Láskaví. Pretože láska si vyžaduje všetko, aby rozkvitla v plnej kráse. Nenechajte si ujsť život gurua, keď je tu. Je hlúposť uctievať Ho až potom, keď odíde. Pretože ste premeškali zlatú príležitosť. Jeho narodenie a život. Na čo čakáte, keď máte možnosť spoznať Ho vo svojom živote? Vo vašej mysli by mali rezonovať len Jeho Nohy a Meno. Pretože to je všetko, po čom vaša duša túži vo všetkých chvíľach.“

Využite príležitosť spoznať Ho. Môžete tak urobiť prostredníctvom Jeho videí na YouTube, prostredníctvom priameho stretnutia na daršane, alebo aj online daršane, môžete Ho stretnúť na niektorej z udalostí v Shree Peetha Nilaya. Alebo Ho môžete začať spoznávať prostredníctvom Jeho oddaných a ich osobných skúseností.

Príležitosť sa vždy nájde. Keď príde, neváhajte ju využiť. 

Tím Bhakti Margy Slovensko

Najbližšie sa budú oslavovať Gurudžího narodeniny v chráme Šrí Šrí Rádhá Dajajutája v Leviciach už túto nedeľu.

Udalosťou roka je Gurudžího komentár ku Šrí Guru Gíte . Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré majú zvýhodnenú cenu tejto udalosti.

Preložené prejavy (satsangy) nájdete na YouTube kanáli Bhakti Margy Slovensko .

Objavte viac po anglicky na Paramahamsa_Vishwananda | Twitter | Linktree,
po slovensky na bhaktimarga.sk.