Na duchovnej ceste zažívame skutočnosť Boha ako jediné útočisko.

Boh nám môže dávať ťažkosti, z ktorých sa máme učiť, ale tieto lekcie nás vždy privedú bližšie k Nemu. Ako rastieme vo viere a vo vzťahu s Bohom, učíme sa tiež, že Boh je jediný, kto nám môže pomôcť a kto nás môže zachrániť. V ťažkých chvíľach sa k Nemu obraciame o vedenie a útechu.

Či už sa modlíme za zázrak alebo sa modlíme, aby sme boli zachránení, je rovnako dôležité, aby sme vedome rozoznávali Jeho ruku, keď nás prichádza zachrániť.

Rozpoznávanie Božej pomoci vo všetkom

Paramahamsa Vishwananda nás učí, že Bhagaván sa skrýva v každom človeku, len potrebujeme čas, aby sme Ho rozpoznali. Toto spojenie máme všetci. Nie sme spojení zvonka, prostredníctvom tela alebo krvi. Rôzni ľudia pochádzajú z lôn rôznych matiek, ale všetkých nás spája to, čo máme v srdci. Vo všetkých srdciach sídli ten istý Pán, Najvyšší Pán.
Krišna to vysvetľuje v Bhagavad Gíte, keď hovorí, že svet je ako šnúra perál a On je niťou, ktorá ich všetky spája.

Prečo však zhmotnil stvorenie? Paramahamsa Vishwananda hovorí, že Najvyšší Pán sa musí manifestovať, aby pochopil svoje stvorenie, čo znamená, že sa musí znížiť. Takže sa bezhranične manifestuje prostredníctvom každej osoby, každej časti stvorenia, aby zažil svoje vlastné dielo. A prostredníctvom toho si všimnete, že On pôsobí skrze každého z vás.

A keď už pre nič iné, tak preto, že sa oplatí byť vďačný a vážiť si život taký, aký je, namiesto toho, aby sme ho brali ako samozrejmosť. Sám Pán sa zhmotnil v každej čiastočke vo vás a pôsobí v tomto svete mnohými spôsobmi. Keď dosiahnete realizáciu, uvedomíte si, že každá bytosť je manifestáciou Najvyššieho Pána.

„Je to sám Pán, ktorý zažíva svoje stvorenie. Preto bol tento svet stvorený. Preto bol stvorený tento vesmír. Preto bol stvorený každý z vás.“ – Paramahamsa Vishwananda

Čo sa stane, keď nerozpoznáme Božiu pomoc

Celú túto predstavu asi najlepšie ilustruje príbeh, ktorý Paramahamsa Vishwananda rozpráva vo svojej knihe Len Láska: Cesta do Božieho srdca.

V jednom meste žil muž, ktorý veľmi veril v Boha. Veril v Boha a dôveroval Mu celým svojím srdcom. Jedného krásneho dňa prišiel taký silný lejak, že všetko začalo zaplavovať. Prišli teda úradníci a povedali ľuďom: „Počúvajte, musíme toto miesto evakuovať, pretože čoskoro príde veľká povodeň.“ Ľudia sa začali báť. Keďže tam bola priehrada, očakávalo sa, že priehrada pretečie, a potom všetko naokolo bude odplavené.

Ale tento muž bol taký neoblomný a mal veľmi jasno vo svojej viere, presvedčení a dôvere v Boha, a tak povedal: „Nie, Boh ma zachráni.“

Keďže dážď neprestával, hladina vody začala stúpať. Mnohí boli preto evakuovaní. Potom, keď voda stúpla do polovice mužovho domu, úrady poslali loď. Keď čln prišiel, povedal: „Nie, nie, nie, choďte preč! Nepotrebujem vás!“ Nemohli ho prinútiť. Voda stále stúpala a nakoniec bol na streche, takže úrady poslali vrtuľník.

Povedali: „Poďte, zachránime vás.“ On povedal: „Nie, nie, nie, Boh ma zachráni. Zachráni ma moja viera. Moja viera ma zachráni. Aleluja.“ Keďže nechcel ísť, nakoniec sa utopil.

Samozrejme, že zomrel a dostal sa do neba. Brána sa otvorila a do neba vstúpil veľmi nahnevaný muž, ktorý povedal: „Musím hovoriť s Bohom.“

Boží poslovia povedali: „Nemôžete s Ním hovoriť.“ On trval na svojoml: „Áno, môžem. Som na Neho veľmi nahnevaný.“ Keď videli situáciu, zavolali Boha: „Bože, počuj, chce Ťa vidieť jeden nahnevaný človek.“

Boh povedal: „Dobre, pošlite mi ho hore.“

Keď uvidel Boha, povedal veľmi nahnevane: „Bože! Prečo si ma nezachránil? Mal som v Teba toľko viery, presvedčenia a dôvery, mal si ma zachrániť!“

A Boh povedal: „Hej, počkaj chvíľu, môj drahý. Snažil som sa ťa zachrániť, ako som vedel. Najprv som poslal autobusy, aby ťa evakuovali, ale ty si odmietol. Potom som poslal loď, aby ťa zachránila, povedala si, že ju nechceš. Potom som poslal vrtuľník. Ako môžeš tvrdiť, že som sa ťa nepokúsil zachrániť? Ty si však ani raz nerozpoznal moju pomoc.“

Ako sa môžeme naučiť rozpoznať Božiu pomoc?

Božia všadeprítomnosť nás učí, že Boh nie je v oblakoch, ďaleko od nás. Je v srdci každej živej bytosti a čaká, kým ho rozpoznáme. Akonáhle prijmeme tohto spoločného menovateľa, ktorého máme so zvyškom sveta, zaplaví nás Láska. Žiarlivosť, súťaživosť a pocity zloby sa rozplynú a zmiznú so skutočnosťou, že je to Boh, ktorý koná prostredníctvom nás.

Existuje príslovie: „Božie cesty sú nevyspytateľné.“ Je to pravda! Nikdy nemôžeme pochopiť nevyspytateľnosť Jeho plánov s nami, ale niekedy nás to môže viesť k tomu, že sa Boha pýtame, ako by mal konať. Možno očakávame, že dokonca príde vo fyzickej podobe z neba a zachráni nás pred potopou, alebo si myslíme, že to bude jediný spôsob, ako nám pomôže. Tieto obmedzenia nám však len bránia vidieť Božiu ruku vo všetkom, čo je a čo sa deje.

  1. Upokojte svoju myseľ: Keď spievate Božie mená, nielenže to upokojí vašu myseľ, ale otvorí to aj vaše srdce pre Božiu Lásku vo vás a vo svete okolo vás. V tomto pokoji je ľahšie vnímať každý okamih, ktorý vám Boh dáva.
  1. Zbavte sa očakávaní: Ujasnili sme si, že ľudská myseľ nie je schopná pochopiť Božie cesty, či už sú naozaj tajomné, alebo sú pred nami veľké neónové nápisy. Musíte sa vzdať svojich očakávaní, ako by sa vám mal Boh zjaviť. Keď sa vzdáme očakávaní, vzdáme sa aj obmedzení, ktoré sme Mu kládli, aby nás mohol dosiahnuť.
  1. Precvičujte si vďačnosť: Vďačnosť znamená zamerať sa na hľadanie šťastia v tom, čo práve máte, namiesto toho, aby ste sa sústredili na to, čo vám chýba, a očakávali šťastie prostredníctvom získania niečoho navyše. Je to cvičenie vďačnosti za život, ktorý vám bol daný. Keď rozvíjame lásku a vďačnosť za to, čo nám bolo dané, začneme vnímať každý jeden okamih ako dar od Boha. Božie zásahy sa teda nekončia obmedzením na moment krízy, ale stávajú sa každým naším dychom.

On nás vždy bude viesť a vždy nás zachráni. Naša úloha spočíva v snahe vidieť Jeho božskosť a Jeho božský zásah vždy a všade okolo nás.

Nemusíte utekať do jaskyne alebo ášramu, aby ste sa stali jogínmi. Naučiť sa žiť duchovne bez ohľadu na to, kde sa nachádzate, je kľúčovou súčasťou duchovného napredovania a transformácie. Naučte sa, ako na to, s bezplatným sprievodcom o duchovnom živote v hmotnom svete.

Stiahnite si svoj návod na duchovný život