Dnes sa budeme venovať jednému z najvýznamnejších sviatkov hinduizmu – Krišna džanmáštamí. V tomto článku sa pozrieme na túto slávnosť očami Bhakti Margy, cesty oddanosti a poslania nášho duchovného učiteľa, Paramahamsu Vishwanandu. Krišna džanmáštamí je oslava narodenia Pána Krišnu. Pre oddaných Pána Krišnu je tento deň veľkým zdrojom radosti a oddanosti.

Krišna je vnímaný ako príklad mnohých vznešených vlastností, ako múdrosti, lásky a oddanosti. Jeho životný príbeh, popísaný v Bhagavad Gíte a Šrímad Bhágavatame, je nám inšpiráciou na duchovnej ceste a môžeme sa do neho kedykoľvek ponoriť, čítaním, počúvaním, aj pozeraním týchto životných epizód. Krišna sa narodil v neobyčajných podmienkach do kráľovskej rodiny v meste Mathurá. Už od samého začiatku Jeho života bolo jasné, že je jedinečný, plný lásky a múdrosti. Medzi najznámejšie príbehy z Krišnovho života patria Jeho narodenie a detstvo v dedine Vrindávan. Je to práve Jeho narodenie, čo sa oslavuje počas Krišna džanmáštamí. Nezbedný Krišna bol ako malý chlapec známy svojou zbožnou hravosťou, ktorou okúzľoval nielen svojich priateľov a rodinu, ale aj všetkých obyvateľov dediny. Jeho nekonečná láska a úcta k Jeho oddaným dodnes roztápa srdcia a prináša bližšie k Bohu.

Prečo je Krišna dôležitý v našom živote? Krišna je pre nás viac než len božskou bytosťou. Jeho prítomnosť nám prináša lásku, radosť a pokoj. Jeho učenie nám ukazuje cestu k duchovnému osvieteniu a napĺňa náš život duchovným významom. Krišna je všadeprítomný a Jeho láska je nekonečná. Keď sa k Nemu obrátime so srdcom plným oddanosti, nájdeme naplnenie a hlboký pokoj. Podobne, ako je Krišna dôležitý pre náš život, aj Gurudží, Paramahamsa Vishwananda, má neoceniteľnú úlohu na našej duchovnej ceste. Guru je naším prameňom múdrosti a oporou v náročných situáciách. Vedie nás, inšpiruje a podporuje na našej ceste k Bohu. Jeho múdrosť a láska nám pomáhajú prekonať prekážky a dosiahnuť hlboké spojenie s naším vnútorným bytím.

Krišna a Gurudží majú v našom duchovnom živote podobnú rolu. Krišna je zdrojom lásky a múdrosti, zatiaľ čo Gurudží nám poskytuje nástroje a usmerňuje nás na našej ceste osobne. Krišna nám ukazuje cestu ku guruovi, zatiaľ čo Gurudží nám ukazuje cestu ku Krišnovi. Oddanosť jednému otvára cestu k druhému. Ich dôležitosť a vplyv sa prelínajú a pomáhajú nám napredovať na duchovnej púti. Toto prepojenie na duchovnej ceste nám otvára bránu k vnútornému pokoju a prebúdzaniu. S láskou a oddanosťou k Bohu, ako ju inšpirujúco preukazovali Krišna a Jeho oddaní, môžeme prekonať medové motúzy ilúzie a dosiahnuť hlboké spojenie s Bohom. Každý okamih na tejto ceste je cenným darom, ktorý nám Krišna a Gurudží ponúkajú.

Duchovná cesta je ako sladká rieka, ktorá nás vedie od zažívania sna k vnútornému osvieteniu a naplneniu. S oddanosťou a láskou sa môžeme ponoriť do tejto rieky a nechať sa unášať jej prúdom. Krišna a Gurudží sú pri kormidle našej lode a pomáhajú nám plaviť sa po tejto rieke a dosiahnuť vyššie úrovne vedomia. Krišna džanmáštamí nám pripomína dôležitosť a krásu Pána Krišnu v našom živote. S oddanosťou k Nemu a s Gurudžího vedením môžeme objaviť sladkosť a zmysel svojej existencie.

Nech tento sviatok prináša do vášho života lásku, radosť a hlboký pokoj, a nech vás Krišna a Gurudží sprevádzajú na vašej duchovnej púti v každom okamihu.

Šťastné Krišna džanmáštamí!

Radhi
v mene tímu učiteľov Bhakti Margy Slovensko

Oslávte s nami Krišna džanmáštamí v chráme Šrí Šrí Rádhá Dajájutája Krišna v Horši, viac informácií nájdete v kalendári udalostí: Krišna džanmáštamí v chráme Paramahamsu Vishwanandu, Šrí Šrí Rádhá Dajájutája Krišna – Bhakti Marga Slovensko