Pred 10000 rokmi na svet prišiel Pán v podobe Šrí Rámu. Bohovia, mudrci a svätci sa modlili, aby prišiel a oslobodil svet od tyranie démona Rávanu, tak sa teda inkarnoval. Ako sa hovorí v Bhagavad Gíte:
„Vždy, keď nastáva úpadok dharmy (spravodlivosti) a narastá adharma (nespravodlivosť), vtedy sa manifestujem.“ Bhagavad Gítá, 4.7
Kráľ Dašaratha z Ajódhje, ktorý veľmi túžil mať syna, dal vykonať posvätný rituál, jagňu, z ktorej dostal dar vedúci k narodeniu jeho synov. Od boha ohňa, Agni-déva dostal dve mangá pre svoje manželky. No manželky mal tri. Kaušaljá a Kaikéjí dostali každá jedno a podelili sa s treťou manželkou, Sumitrou. Každá jej dala polovicu svojho manga.
„Kvôli modlitbám polobohov, sa Najvyšší Pán Nárájena, ktorý je absolútnou Pravdou zjavenou vo Védach, manifestoval v podobe štyroch synov kráľa Dašaratha. Ich sväté Mená boli Ráma, Lakšmana, Bharata a Šatrughna.“ Šrímad Bhágavatam, 9.10.2
Podľa Padmá purány je Šrí Ráma inkarnáciou Pána Višnua (Nárájenu). Lakšmana je inkarnáciou Anantašéšu, hada, na ktorom Pán leží v oceáne mlieka. Bharata je inkarnáciou mušle Páňčadžanje a Šatrughna inkarnáciou Pánovej Sudaršana čakry.
Gurudží vo svojom príspevku na Twitteri/X zo 17. apríla spomína úryvok z Vālmīkiho Rámajány, časť Bála-kánda, kapitola (Sarga) 18, verše 8-16:
„Po dokončení rituálu… kráľovná Kaušaljá porodila syna so všetkými božskými vlastnosťami, ako sú lotosovo červené oči, dlhé ruky, ružové pery, hlas ako bubon, ktorý sa narodil, aby potešil dynastiu Ikšváku, ktorého uctievajú všetky svety a ktorý je veľkým požehnaným stelesnením Višnua, menovite Ráma. 1-18-8/11
Kráľovná Kaikéjí porodila Bharatu, stelesneného so všetkými zásluhami, ktorého pravdivosť je jeho chrabrosťou a ktorý je štvrtou zložkou manifestovaného Višnua, teda Rámu. [1-18-13]
Kráľovná Sumitrá potom porodila dvoch synov, ktorí sú stelesneným zjavením Višnua, a to Lakšmanu a Šatrughnu, ktorí sú udatní a znalci všetkých druhov zbraní. 1-18-14
Takto sa v jednotlivých prípadoch narodili štyria veľkoduchí synovia Dašarathu, ktorí sú cnostní, očarujúci a svojím leskom podobní dvom hviezdam súhvezdia nazývanými Púrva-bhádra a Uttara-bhádra. 1-18-16
Poznámka: Všetky tri pôrody od seba delí jeden deň. Ráma je o jeden deň starší ako Bharata a o dva dni starší ako Lakšmana a Šatrughna (narodili sa v dňoch Punarvasu, Pušjámi, Ášléša nakšatra, respektíve: Navamí, Dašamí, Ékádaší).“
Podľa narodenia Pána Rámu v deň Navamí, teda v 9. deň mesiaca, sa Jeho zjavenie nazýva Šrí Ráma navamí. Tento rok sme ho oslávili v stredu 17. apríla.
„Rá“ znamená svetlo, „ma“ vo mne. Meno Ráma teda znamená svetlo vo mne, v mojom srdci.
Šrí Ráma bol stelesnením dharmy, spravodlivosti. Jeho manželkou sa stala inkarnácia Mahá-Lakšmí Sítá. Ako by to vyzeralo, keby sa večná manželka Pána Nárájenu neinkarnovala s Ním. Súčasťou príbehu Pána Rámu je aj odchod do vyhnanstva na žiadosť Jeho nevlastnej matky Kaikéjí, ktorá chcela, aby sa kráľom stal jej syn Bharat. Gurudží nám však prezradil, že Kaikéjí nebola zákerná, no konala na žiadosť Pána Rámu, aby sa veci diali tak, ako sa mali diať. Kráľ jej želanie splnil, pretože ho zväzoval sľub, ktorý jej dal, keď mu zachránila život. No jeho srdce to nevydržalo, po odchode Rámu puklo žiaľom a kráľ zomrel.
Bharata, ktorý mal byť kráľom, kráľovstvo odmietol a žil v pokání s Rámovými pádukami. O kráľovstvo sa staral Šatrughna.
Do vyhnanstva na 14 rokov išla s Rámom aj Jeho milovaná Sítá a verný Lakšmana. Odišli do lesa, odkiaľ Sítu uniesol démon Rávana. Božskí bratia sa Ju vybrali hľadať. V hľadaní im napovedal sup Džatáju, ktorý sa Sítu snažil zachrániť, no sám pritom zahynul. Neskôr sa k nim pridala opičia armáda s Hanumánom, verným oddaným Pána Rámu. Sítu našli na ostrove Lanka a oslobodili ju. Rávana padol zasiahnutý Rámovým šípom priamo do srdca. Lanka sa odvtedy nazýva Šrí Lanka. Pán Ráma, Sítá aj Lakšmana sa potom vrátili späť do Ajódhje.
Najznámejšie verzie Rámájany
Toto je veľmi skrátená verzia Rámájany. Prvá Rámájana pochádza od samotného Hanumána, ktorý ju celú prežil. Vyryl ju svojím nechtom do kameňa. Rámájanu potom napísal aj ďalší človek, ktorý bol súčasťou skutočného príbehu, mudrc Válmíki, má 24000 veršov. A keďže Válmíkí bol historickým svedkom tejto udalosti, písmo sa zaraďuje medzi Itihásy. Ďalšiu významnú verziu môžeme poznať pod názvom Rámačaritamánas od Gósvámího Tulsídása.
Symbolika
Ako každá inkarnácia Pána Nárájenu, aj Rámov život je plný symboliky. Každá časť Jeho života má hlbší význam, aby sme sa mohli učiť. V komentári Šrímad Bhágavatamu sa môžeme dočítať, že Ráma symbolizuje dharmu, Rávana ego a žiadostivosť, s tým súvisí aj jeho desať hláv, a Sítá duchovné bohatstvo alebo aj myseľ. Gurudží na satsangu počas inaugurácie Sítá-Ráma chrámu v Japonsku ďalej povedal:
„Tri manželky kráľa Dašaratha predstavujú tri guny. Kaušaljá predstavuje sattva-gunu, nej sa narodil Ráma. Sumitrá predstavuje radžas-gunu, nej sa narodili Lakšmana a Šatrughna. A napokon Kaikéjí predstavuje tamas-gunu, nej sa narodil Bharat.
Bharat sa vzdal kráľovstva, po ktorom túžila jeho matka (tamas), a keď sa vzdáme tamasu, rastie oddanosť. Bharat sa odovzdal lotosovým nohám Šrí Rámu a chcel Mu len slúžiť. Kým je človek pripútaný k negativite, tamasickým vlastnostiam, služba je nemožná. Len keď sa ich vzdáme, môžeme slúžiť.
Ráma, narodený zo sattvy, je dharma. Každý má v živote svoju dharmu. Nemôžeme ju robiť bez sily. Duchovnú silu na vykonávanie dharmy predstavuje Lakšmana. Bol neustále s Rámom. Šatrughna nebol blízko Rámu, staral sa o kráľovstvo v neprítomnosti Pána Rámu. Narodil sa z radžas-guny, ktorá predstavuje konanie. Keď nás ovláda myseľ, ktorá si hovorí, musím urobiť toto a toto, stále ja, ja, ja, môžeme robiť len obmedzenú dharmu.
Bharata a Hanumán nám ukazujú ako prijať svoju povinnosť a život. To nás privedie k vyššej dharme, len sa musíme odovzdať duchovnému toku života. Vtedy prijmeme, čo príde.“
Pán Ráma je dokonalý človek, pilier dharmy obklopený svojimi oddanými. Nechajte sa inšpirovať týmto krásnym príbehom na svojej ceste oddanosti k Bohu.
Saumya Dasi
tím učiteľov Bhakti Margy Slovensko
Preklady Gurudžího príspevkov na Twitteri/X môžete sledovať na Telegramovom kanáli tu: Gurudžího X-príspevky.