Nápad na zorganizovanie tohto projektu skrsol, keď sme sa dozvedeli, že Slovensko bude mať to šťastie, že bude hosťovať Daršan. Táto správa bola magickým okamihom, kedy ľudia začali uvažovať, čím všetkým by chceli prispieť pri plánovaní a organizácii Daršanu. Prvé stretnutie sa udialo už v januári a bolo na pravidelnej sobotňajšej báze. Každú sobotu sme sa stretli v online priestore a niečo sme sa naučili. Dali sme si domácu úlohu a počas týždňa sme sa navzájom podporovali a motivovali v učení. Boli to čarovné soboty, keď tma za oknami bola rozptýlená svetlom spoločného čantovania. Iniciatíva sa pravidelne propagovala online, aby sa k nám mohlo pridať čo najviac ľudí.

Čoskoro prišiel teplý máj a my sme sa stretli na prvom spoločnom čantovaní v ášrame Shree Peetha Nilaya. Mali sme tu dva hĺbkové nácviky a dokonca aj možnosť čantovať na tamojšom Daršane. Odvážni si to vyskúšali do mikrofónu a ostatní sa pridali v skupinkách v hale. Toto bola naša „premiéra“, ako to asi bude vyzerať na našom slovenskom Daršane. Na naše veľké prekvapenie sme sa práve počas tohto pobytu dozvedeli, že Daršan, ktorý sme s toľkou láskou plánovali sa nebude konať na Slovensku, ale v Slovinsku. Bolo to pre nás všetkých veľké sklamanie, ale rozhodli sme sa nepopustiť.

Naše online nácviky sme pretavili na osobné stretnutia v sanghách a začali sme čantovať spoločne. Nielenže sme sa začali prepájať po zvukovej stránke, ale aj po osobnej. Počasie nám prialo a bolo tu mnoho príležitostí stretávať sa vonku, na slniečku a načerpať silu z krásneho prostredia, dobrej spoločnosti a čantovania. Čantovanie sa stávalo natoľko našou súčasťou, že sme spoločne čantovali aj neplánovane, keď sme sa stretli. Navzájom sme sa podporovali a dávali si tipy a triky. Ak niekto zaostával, alebo sa mu nedarilo, boli tu pre neho ostatní, ktorí ho potiahli. K lokálnemu stretávaniu sa sme pridali cestovanie do iných sángh, akési čantovacie návštevy.

Naša prvá návšteva smerovala do trnavskej sanghy, presnejšie do Bieleho Kostola. Čakalo nás srdečné privítanie a chutné pohostenie. Spoločne sme prišli na to, čo nám nejde a v čom sa ešte treba zlepšovať. Rozospievali sme sa bhadžanmi pre Rádhu a Krišnu. Tak, ako cesta do Bieleho Kostola, aj cesta domov bola radostná, plná zdieľaní a teraz už aj plná radosti z toho, že spoločne tvoríme niečo, o čo sa nielenže vieme podeliť, ale si aj každý vie vziať domov a ďalej rozžiarovať toto čantovacie svetielko.

Na ďalšiu návštevu sme poputovali do Košíc, konkrétne na chatu pri Ružíne. Sprvu nám počasie síce neprialo, ale po veľkej búrke vyšlo slnko a my sme mohli robiť OM Chanting vonku, v lone prírody. Potom sme sa presunuli do chaty, kde sme sa pustili do spievania bhadžanov a zdieľania príbehov. Podvečer nás čakala vegánska večera, ktorá bola ďalšou príležitosťou na diskusie a zdieľania. Neskoro večer sa niektorí účastníci pobrali domov a niektorí zostali na chate spať. S tých ktorí zostali sa niektorí vybrali spať a iní sa nevedeli nabažiť tejto krásnej sanghovej príležitosti a ostali hore takmer do rána. Začali vznikať zaujímavé aj zábavné nápady na nové aktivity, ktoré by sme mohli robiť. Jedna z nich sa už realizuje a volá sa Kírtan pre nesmelých. Ráno nás čakali voňavučné raňajky a po nich sme si spoločne odčantovali, čo sme vo svojich sanghách a domácnostiach pripravovali. Lúčenie bolo dlhé a náročné. Cesta domov bola radostná i smutná, lebo nám bolo spolu tak dobre.

Ďalší mesiac sme sa stretli v Bratislave, čo bola zaujímavá zhoda termínov, lebo sme zároveň oslávili aj narodeniny. Cesta bola pomalá, kvôli hustému dažďu, čo nám dalo viac priestoru na rozhovory v aute. Pri príchode sme boli srdečne privítaní a pohostení. Boli tam dobroty od výmyslu sveta. Opäť sme spoločne odčantovali to, čo sme si chystali na Daršan. Potom sme zaspievali narodeninovú mantru a obsypali našu milovanú sestru voňavučkými lupienkami a venovali jej srdečné blahoželania. Bratislavské čantovanie bolo výnimočné tým, že sme si povedali, že je vidieť i počuť, že na sebe pracujeme a už by sme si vedeli predstaviť, že by naše čantovanie bolo pred inými ľuďmi, ba čo viac, pred Gurudžím. I tu sme si dohodli ďalšie domáce úlohy a pomaly sme sa začali lúčiť a vybrali sme sa domov.
Ďalšie čantovacie stretnutie bolo po oslave Krišna džamáštamí v záhrade chrámu Šrí Šrí Rádhá Dajájutája Krišna. Ľudia boli naladení po tejto sladkej oslave a s radosťou sa pustili do čantovania. Toto bolo doteraz najpočetnejšie stretnutie čantujúcich. Mali sme veľkú radosť, že sa nás toľko stretlo na jednom mieste a mohli sme si vyskúšať, ako spoločne znie to, čo si cvičíme nielen každý sám doma, ale aj v spoločne v sanghách. Čerešnička na torte tohto čantovacieho strenutia bola, že sme si vyskúšali čantovanie aj počas jagne.

Ešte nás čakalo záverečné stretnutie, ktoré sme plánovali na čas, kedy mal pôvodne byť Daršan na Slovensku, október. V októbri sa však dial aj Daršan v Slovinsku, tak sme to chceli múdro vymyslieť, aby sa vedeli ľudia zapojiť. Naplánovali sme teda toto stretnutie online. Tu sme sa nielen podelili o svoje zážitky a prínosy tohto projektu, ale sme sa aj zhodli na tom, že sme sa priblížili ako duchovná rodina. Keďže sa toto stretnutie konalo počas Navarátri, po odčantovaní tradičných súktamov sme pridali aj Mahišásura mardini-stótram. Aby sme nenechali túto krásnu príležitosť zapadnúť prachom, predstavili sme nový projekt, Kírtan pre nesmelých. Ľudia mali veľkú radosť, že vedia plynule prestúpiť z jedného projektu do druhého.

Čo sme si z toho celého zobrali? Čo nám z toho zostalo v srdci, hlboko schované? Že nech už sme kdekoľvek, máme rodinu, ktorá si prechádza podobnými situáciami a takéto pravidelné stretnutia nám pomáhajú cítiť, že sme súčasťou sanghy. Či už osobne, alebo online. Zistili sme, že keď sa spoločne motivujeme s bratmi a sestrami, zájdeme ďalej, ako keď kráčame po ceste sami. Tešili sme sa nácvikom v lokálnych sanghách, ako aj návštevám iných sángh. Obzvlášť dôležitú kategóriu tvorili rozhovory, kde sme sa vedeli ponoriť do hĺbky, spoločne zdieľať a prehlbovať dôveru. Srdečná vďaka všetkým, ktorí sa tohto projektu zúčastnili, bez vás by to nebolo možné. Tešíme sa, že sa stretneme na Kírtane pre nesmelých.

Fotografie z čantovania
Ášram Shree Peetha Nilaya, Nemecko
Košice
Levice