Predo mnou vidno, za mnou tma. Táto veta z jednej slovenskej rozprávky hovorí, že sú veci, ktoré vidíme, a tiež také, ktoré nevidíme. Často vidíme len určitú časť z celku. A niekedy to ani nie je preto, lebo by sme to nechceli vidieť, ale preto, lebo proste niektoré veci vidieť nie sú. Rovnako je to s Bohom alebo s guruom, myslíme si, že vidíme alebo vieme, no v skutočnosti, vidíme len nepatrný zlomok.

Pozrime sa napríklad na to, čo nám dáva Bhakti Marga. Poskytuje nám kurzy, sortiment Bhakti Shopu a poskytuje nám obrovské množstvo informácií – na webe, na sociálnych sieťach. A my si tie informácie prečítame alebo nimi len tak preletíme, ideme na kurz, niečo si kúpime a život plynie ďalej.

Nedávno som zahliadla kúsok z dokumentu, kde sa hovorilo o prvom obchodnom dome v určitom meste. Vznikol tam niekedy v 19. storočí, ak sa nemýlim. No veta, ktorá ma zaujala, bola: „Toto bol začiatok konzumnej spoločnosti.“ V tom obchodnom dome si ľudia mohli kúpiť všetko možné, od potravín, cez oblečenie, až po rôzne pracovné nástroje. Dovtedy si napríklad potraviny museli vypestovať sami, alebo zájsť za pestovateľom a kúpiť. No tento krok znamenal, že mali všetko dostupné priamo v meste, kde žili. Bolo to rýchle a hlavne pohodlné. A toto sa časom udialo po celom svete. Dnes je dostupné všetko, no aj dnes je to iné – už nie je potrebné ani vyjsť z domu, dá sa to cez internet, stačí kliknúť v mobile. Toto spôsobuje, že ľudia považujú všetko dostupné za samozrejmosť a neuvedomujú si, odkiaľ to pochádza, ani koľko práce za tým je. Len konzumujú, len prijímajú, berú.

Vráťme sa späť k Bhakti Marge a zoberme si napríklad príspevok zo sociálnych sietí propagujúci Bhagavad Gítu ako vianočný darček. Poodhrnieme spolu oponu a pozrieme sa do zákulisia. Kto za tým všetkým je?

Príspevok musel niekto napísať a vložiť na sociálne siete. Niekto skontroloval text. No a čo video? Video malo dve fázy, anglickú a slovenskú. V anglickej fáze, niekto Gurudžího natočil, bol tam kameraman, zvukár, niekto robil strih. Existuje tiež niekto, vždy pôvodný Angličan alebo Američan, kto napíše text toho, čo Gurudží hovorí. Potom niekto druhý vytvorí anglické titulky. Cez rôznych koordinátorov sa titulky s videom dostanú na Slovensko. U nás niekto preloží text, niekto ho skontroluje, niekto vymení anglický text v titulkoch za slovenský, niekto finálne titulky skontroluje, niekto to dá na YouTube k ostatným otitulkovaným videám. A tiež sú tu viacerí ľudia, ktorí majú na starosť tok práce a koordináciu na oddelení, aj medzi oddeleniami.

Celkom dosť, však? Aj to neviem, či som na niekoho nezabudla.

A my vidíme výsledok: príspevok a video s titulkami. A všetci to robili zadarmo, ako službu Gurudžímu, ako službu všetkým ľuďom, ku ktorým sa to dostane, aby sa Jeho učenie dostalo ku všetkým ľuďom. Táto dobrovoľnícka činnosť sa nazýva séva. A je pre vás.

Niekedy sa ľuďom ani nechce alebo nemajú čas, napriek tomu sa k vám výsledok dostane. Ja som sa naučila, že hoci robíme sévu, ktorú nikto iný robiť nechce, má to potenciál inšpirovať iných, aby robili sévu, ktorá sa im páči.

Séva je spôsob, akým možno vyjadriť vďačnosť za to, že sme na duchovnej ceste, že máme svojho Gurua, že nám dáva nevyčísliteľne veľa. Je to spôsob, ktorým aj my môžeme niečo dať, nielen brať. Lebo keď dávame, vtedy aj dostávame, a dostávame ešte viac.

„Musíte len chcieť. Keď sa nazývate oddaným, nesedíte len tak nečinne. Dovolíte Bhagavánovi, aby cez vás pracoval! Dovolíte, aby sa to stalo!“ – Paramahamsa Vishwananda, na inaugurácii chrámu v Elmire, 3. 9. 2023

Ak by ste tiež chceli prispieť svojím kúskom sévy, napíšte nám na email: dobrocinnost@bhaktimarga.sk. Človek nemusí zrovna prekladať alebo robiť titulky, aby mohol robiť sévu, pre každého sa vie niečo nájsť.

Saumya Dasi
Vzdelávací tím Bhakti Margy Slovensko