Naším cieľom na duchovnej ceste je dosiahnutie Božej lásky, pričom ovládnutie mysle a elementov sú len jednými z krokov na tejto ceste.
Keď ovládneme elementy, budeme môcť lepšie vidieť jednotu vo veciach. Uvidíme, že toto telo a svet existujú, aby sme sa mohli dostať bližšie k Bohu. Tým, že sa vydáme hlbšie na tejto ceste, prídeme bližšie k nášmu plnému potenciálu – stať sa božskými prostredníctvom Božej lásky.
Mudry, častokrát nazývané joga rúk, sú úžasným nástrojom na duchovnej ceste. Sú obzvlášť jednoduchým, avšak účinným spôsobom ako sa posilniť v mnohých ohľadoch.

Čo sú mudry?

Slovo mudrá pochádza so sanskritského slova mudravayMud znamená potešenie alebo šťastie a dravay znamená pritiahnuť alebo zhmotniť. Mudrá teda znamená odhaliť alebo pritiahnuť vnútorné šťastie – šťastie srdca a duše. Ďalším významom tohto slova je gesto alebo uzatvorenie. Mudry sú tiež spôsobom ako využívať energiu z našej sádhany a uzatvoriť ju vo svojom tele.

Ako fungujú?

Mudry rúk sú jogové techniky, ktoré pracujú s energiou človeka a energetickými prepojeniami. Aktivujú rôzne elementy a energie v nás, aby sme mali prístup k nášmu úplnému potenciálu. Deje sa to tak, že prepájajú určité energetické body nášho tela, čo vytvára prúd energie, ktorý harmonizuje a uvádza do rovnováhy.
Mudry rúk sú ako iné voľno predajné lieky či vitamíny. Na ich použitie nepotrebujete recept od lekára a zvyčajne nemajú škodlivé alebo nebezpečné vedľajšie účinky. Poradia si s mnohými malými problémami, umožňujú vám sústrediť sa na iné veci.

Čo dokážu?

Každá mudrá má iný účel. Jednu mudru môžete praktizovať dlhší čas alebo si môžete vybrať mudru, ktorú v konkrétnom čase potrebujete. Niektoré z prospešných účinkov mudier sú:

Lepšia sústredenosť a pamäť

 • Menej hnevu a znepokojenia
 • Rozvinutie si sebaistoty
 • Odstránenie nežiaducich túžob
 • Energetická a duchovná podpora zdravia srdca
 • Pomoc pri nespavosti
 • Zvýšenie duchovnej sily a menej strachu
 • Pomoc pri zabúdaní na seba a druhých
 • Úľava od migrény a jej prevencia
 • Zakorenenie sa
 • Splnenie želaní a vytvorenie pokory
 • Podpora zdravia pľúc
 • Ovládnutie chuti do jedla a problémov s trávením

Ako mi môžu MUDRY pomôcť na duchovnej ceste?

Ak chcete lepšie chápať mudry, musíte najprv pochopiť, že všetko v materiálnom svete sa skladá z piatich elementov. Päť elementov tvorí éter, vzduch, voda, zem a oheň. Tieto elementy tvoria rôzne kombinácie, a to sú jedinečné veci vo vesmíre. Aby mohli spoločne dobre fungovať, musí medzi nimi byť harmónia a rovnováha. Akákoľvek nerovnováha elementov môže spôsobiť, že budú fungovať protichodne.
Toto je obzvlášť dôležité v ľudskom tele, pretože sa v ňom cítime podľa toho, aká je harmónia v našom tele. Napríklad všetky bunky musia spoločne fungovať, aby sa celku mohlo polepšiť. Akékoľvek ochorenie, fyzické nepohodlie, či bolesť spôsobuje nerovnováha alebo nesúlad elementov.
Každý skutok a myšlienka majú vplyv na energiu a rovnováhu elementov v nás. Aj energie, ktoré nás obklopujú, nás ovplyvňujú. Všetko, čo jeme, počúvame a s čím prichádzame do styku nás ovplyvňuje na určitej úrovni. Kým nedosiahneme realizáciu, elementy a energie v našom tele budú v určitom rozsahu v nerovnováhe. Mudry si efektívne poradia s týmito energiami a pomáhajú nastoliť rovnováhu elementov v nás.

Gňána mudrá

Jedna z mnohých mudier, ktoré sa môžete naučiť na kurze mudier v Bhakti Marge je gňána-mudrá.
Pri gňána-mudre sa palec (ohnivá energia v našom tele) spája a ukazovákom (vzdušná energia v našom tele). Pomáha nás sústrediť sa a upokojiť svoju myseľ, aby sme sa mohli sústrediť na svoju sádhanu.

 • Vzduch, to je naše myslenie, myšlienky a mozog. Tieto naše časti majú vzdušnú povahu. Keď vzduch nie je v rovnováhe, ani naše premýšľanie nie je v harmónii.
 • Element ohňa pozdvihuje a páli.
 • Keď ich prepojíme, oheň očistí element vzduchu.
 • Je to veľmi silné a pomáha nám to sústrediť sa a upokojiť svoju myseľ, ktorá je jednou z najväčších prekážok na našej ceste k realizácii Božej lásky.


Gňána-mudrá

Jemne spojte konček palca s končekom ukazováka ako vidíte na obrázku hore. Ďalšie tri prsty sú uvoľnené a smerujú od seba. Položte opak dlaní na stehná, dlaňami hore.
Mudru môžete držať jednou alebo oboma rukami. Môžete ju praktizovať ako samostatnú sádhanu a čantovať Óm a aj vizualizovať si Óm alebo akúkoľvek formu božstva na čele počas vášho cvičenia. Prípadne ju môžete cvičiť ako doplnok vašej každodennej praxe. Stačí, ak budete mudru držať, keď budete robiť svoju prax.

Ak by ste sa chceli naučiť viac mudier, kontaktujte našu učiteľku Atma Kriya Yogy: avaari@bhaktimarga.sk alebo si pozrite kurzy v kalendári udalostí.