Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Študijné kruhy Šrímad Bhagavad Gíty – Zázrivá

8. júla, 2023 · 20:00 - 21:00

Šrímad Bhagavad Gítá je jednou z najstarších svätých kníh na svete. Obsahuje priame slovo Boha, vypovedané pre ľudstvo, bez ohľadu na náboženstvo, či tradíciu. Názov Šrímad Bhagavad Gítá doslovne znamená Pieseň Boha. Boh bol adresovaný toľkými menami v histórii, ale dnes, v tomto období ho Paramahamsa Šrí Svámí Vishwananda nazýva láska. Pre bhaktu je Boh všetkým. Je naším priateľom, otcom, matkou, milencom, synom, ale nech už sa navonok javí akokoľvek, predovšetkým je láskou. Je a vždy aj bolo želaním Paramahamsu Vishwanandu zjednotiť ľudstvo, spojiť ľudí z rôznych kútov sveta v mene univerzálnej lásky. V tomto duchu Paramahamsa Vishwananda nazval túto knihu, jeho osobný komentár, Pieseň lásky.

Filozofia a učenie Šrímad Bhagavad Gíty sú ústredné v ľudskom živote. Gítá nám dáva pokyny ako žiť každý deň v božstve a v službe Bohu a jeho stvoreniu. Dosahuje to tým, že učí skutočné vedomosti, vieru, oddanosť, odovzdanosť, odpútanosť a upustenie od očakávaní a vlastníctva svojho konania. Je to v ostrom kontraste so životmi, ktoré sme zvyknutí viesť. Dnešný svet je plný neustálej túžby po materiálnom bohatstve, zmyslových pôžitkoch, individualizme a egoizme. To nepochybne vedie k utrpeniu a nešťastiu, pretože nekonečná jama túžob pohltí ľudstvo, lebo si nie je vedomé lásky obsiahnutej v každej živej bytosti, ktorá nás zjednocuje. Život je neustály boj medzi silami spravodlivosti a nespravodlivosti. V Gíte je to dokonale ukázané trápením Ardžunu, najdrahšieho oddaného Bhagavána Šrí Krišnu. My všetci sme Ardžunovia stratení v živote, hľadajúci cestu k večnému šťastiu a naplneniu nášho skutočného zmyslu života. Na šťastie žijeme v dobe, kedy niekoľko majstrov, stelesnení samotného božstva prišlo, aby odpovedali na toto volanie. Jedným z takýchto majstrov je Paramahamsa Vishwananda. Máme nesmierne šťastie, že ho tu máme a sme mu nesmierne vďační za všetko, čo pre ľudstvo robí.

Šrímad Bhagavad Gítá funguje ako maják na brehoch Vaikunthy, vedie stratených námorníkov z mora ilúzie do bezpečia. Jej svetlo rozptýli tie najtmavšie rohy našej bytosti a dá nám nesmiernu milosť priblížiť sa Pánovi v našich srdciach. Ale ako to už je s akýmkoľvek učením, čas a nespôsobilá myseľ ho môže prekrútiť a nesprávne pochopiť, čo je v ňom obsiahnuté. Z tohto dôvodu sa Pán neustále manifestuje na Zemi vo forme Gurua, aby oživil skutočnú esenciu Gíty, aby ukázali jednoduchosť Bhagavánovho posolstva. Gítá je knihou seba objavovania a cesty k nášmu skutočnému ja. Chceme vás podnietiť v tom, aby ste nekonali nevedome a s pýchou a aby ste sa vydali na túto cestu s nami. Je to nebezpečná cesta plná pascí, či už vnútorných, či vonkajších. Prijmite útočisko pri lotosových nohách Gurua a nechajte sa viesť k brehom Vaikunthy v pravý čas.

V 18. kapitole, 72. verši Šrí Krišna hovorí: „Dával si pozor? Ó Ardžuna, so sústredenou mysľou? Rozptýlila sa tvoja nevedomosť zapríčinená nevedomosťou?

Nech je naša ilúzia a nevedomosť transformovaná na bhakti a lásku k bohu z milosti Šrí Krišnu a Paramahamsu Šrí Svámiho Vishwanandu.

Podrobnosti

Dátum:
8. júla, 2023
Čas:
20:00 - 21:00
Udalosť Kategória:

Organizátor

Miroslav Chovanec
Telefón
+421904828912
Email
mirekksk@gmail.com

Miesto udalosti

Zázrivá
Slovakia (Slovak Republic) + Google Map