Žena, Matka, táto večná súčasť Najvyššieho Pána Nárájenu, je neustále s Ním a neustále s nami. Je to kreatívna sila a tvorí podľa Jeho vôle. Môžeme Ju nazývať Matka, Déví, Lakšmí, Durga, Kálí, Sarasvatí, Panenka Mária, Fatima, Prakrti, ako chceme, ako je nám to bližšie.

Ona je Tá, čo nám dala telo, intelekt, zmysly, ego, Tá, čo nám dáva všetko hmotné v našom živote, silu, Tá, čo nám dáva pokušenie, ktoré nás vzďaľuje od Boha.

Božská Matka však zároveň predstavuje máju, silu, ktorá nás pripútava k hmotnému svetu a bráni nám vidieť Boha. Žeby bola taká zlá? Nie, len vykonáva svoju úlohu, plní Jeho vôľu. Ako inak by si človek vážil Boha? Vážili by ste si Ho, ak by ste všetko dostali naservírované na zlatom podnose?

Ona je však aj Tá, ktorá je priamo pri Ňom, pri Jeho Lotosových Nohách. Sedí tam a masíruje ich. A tým masírovaním z Jeho Nôh vytláča Jeho Milosť. Nie pre seba, lebo Ona je pri Ňom stále. Robí to pre nás, pre svoje deti.

A čo musíme urobiť my? Dať Boha na prvé miesto, konať si svoje povinnosti, robiť svoju sádhanu, svoju sévu, byť ochotní zmeniť sa. Musíme chcieť milovať.

„Keď sa začnete meniť a keď prijmete a zmeníte seba, zmeníte aj svet. To je duchovno. Vyskúšajte to v každodennom živote. Nestrácajte nádej. Požiadajte o pomoc a Boh vám ju poskytne. Keď sa pripravíte, Božská Matka vás ponesie a postará sa o vás. Bude vás zasypávať svojou Láskou, aby ste videli, aké je to ľahké.“ – Paramahamsa Vishwananda

Navarátri je deväťdňová oslava Božskej Matky, Durgy. V akých podobách Ju oslavujeme?

1. Šailaputrí-déví (farba: červená)

Šailaputrí znamená „dcéra Himalájí“. Tiež je známa ako Párvatí. V rukách drží trojzubec a lotos. Jazdí na býkovi. V tejto podobe ničí našu pýchu, ničí naše „príliš veľa“ a „príliš málo“ a pomáha nám odovzdať sa Bohu. Šailaputrí bola v predchádzajúcom živote Satí, Šivova prvá manželka, no sama sa spálila, keď jej otec a jeho spoločnosť na jagne neuznali Pána Šivu a vysmievali sa z neho.

2. Brahmačáriní-déví (farba: biela)

Druhá podoba Bohyne Durgy. „Brahma“ tu znamená meditácia. Ukazuje nám, aká dôležitá je naša sádhana, pokánie, vyjadrenie oddanosti Bohu. Drží džapa-málu, teda Božie Meno, a nádobu s vodou, kamandalu, teda životodarnú energiu, šakti.

Je to stále Šailaputrí, ktorá chcela znovu za manžela Pána Šivu, chcela za manžela Boha, a preto robila 600 rokov pokánie. Tu je známa ako Brahmačáriní-déví. Je Bohyňou disciplíny a pomáha nám v našej sádhane.

3. Čandraghantá-déví (farba: oranžová)

Jej meno pochádza z polmesiaca. Má desať rúk s rôznymi zbraňami a jazdí na levovi. Známa je aj ako Mahišásura-mardiní, lebo zabila démona Mahišásura, ktorý predstavuje ľudské ego a pýchu, našu „výnimočnosť“ a Má nám ukazuje, že máme byť pokorní.

4. Kušmanda-déví (farba: modrá)

Keď neexistoval vesmír a všade bola tma, Kušmanda stvorila vesmír svojím úsmevom. Aké nádherné! Má osem rúk, v ktorých drží rôzne zbrane a jazdí na levovi. Kušmandam v sanskrite znamená tekvica, keď ju ponúkneme Déví, vždy sa poteší. Jej uctievanie ničí zármutok a choroby, posiluje život a silu.

5. Skanda-mátá (farba: žltá)

Pán Šiva mal dvoch synov. Jeden z nich sa nazýva Muruga, alebo aj Skanda, preto sa jeho matka Durga, tiež nazýva Skanda-mátá. V tejto podobe Déví drží svojho syna, lotosové kvety a zároveň žehná. Jazdí na levovi.

Skanda alebo Muruga je veliteľom nebeskej armády, rovnako ako archanjel Michael. Déví je jeho matka, no je tiež Matka všetkej sily. Má moc zničiť všetku negativitu. Ako drží svoje dieťa, drží aj nás.

6. Kátjájaní-déví (farba: pávia zeleno-modrá)

Žiarivá ako zlato, so štyrmi rukami, jednou rukou dáva odvahu, ďalšou dary, drží meč a lotos. Jazdí na levovi. Zabila démonov Šumbhu a Nišumbhu, hnev a nenávisť.

Matka je predovšetkým súcitná, milá, pokojná, ale aj prísna a disciplinovaná. Ak máte v sebe negativitu, Jej pokoj neuvidíte, vždy bude pre vás hrozivá, no tá hrozivosť je vaša vlastná. Matka chce, aby ste napredovali k Bohu a pomôže vám, no keď Ju zneužívate, zmení sa na desivú. Kátjájaní-déví ničí choroby, smútok a strach úprimných modliacich sa. Takým požehná bohatstvom, spásou, úspechom, vášňou a hlbokým duchovným životom. Udeľuje odvahu.

Aj Gópí sa k Nej modlili, aby dostali za manžela Pána Krišnu.

7. Kálarátri-déví (farba: čierna, tmavá)

Kálaratrí je čierna ako noc, má dlhé rozpustené vlasy, tri oči a jazdí na oslíkovi. Jej čierna farba symbolizuje nekonečno. Od oddaného príjme všetko, dobré aj zlé, všetky negatívne vlastnosti. Pohltí ich. Matka urobí pre svoje dieťa všetko, aj keď má na seba zobrať desivú podobu Kálarátri. Je však veľmi jemná.

Kálarátri ničí zlo. Keď sa na Ňu obrátite pri hroziacom nebezpečenstve, ocháni vás. Z Jej milosti možno prekonať strach z ohňa, vody, zvierat a nepriateľov. Všetci tí démoni poskakujú v našej mysli ako Mahišásur, Raktabídž, Šumbha, Nišumbha, a Ona hovorí: „Daj mi ich, ja ich zničím.“ Ponúknite Jej všetku negativitu svojej mysle.

8. Mahágaurí-déví (farba: svetlá zeleno-modrá alebo svetlé pastelové farby)

Je celá svetlá, má štyri ruky a jazdí na býkovi. Keď Párvatí prešla ťažkým pokáním, bola celá čierna. Pán Šiva Ju okúpal v Gange a potom ostala svetlá. Odvtedy je známa ako Mahágaurí. Predstavuje čistotu. Jej milosť dáva spásu, zbavuje bolesti a zármutku, oslobodzuje od hriechov. Biela farba predstavuje skutočné Ja, ktoré je nepoškvrnené. Keď sa očistíme a odovzdáme sa Jej, privedie nás k spáse.

9. Siddhidhátrí-déví (farba: červená)

Túto podobu Mahálakšmí oslavujeme v poslednú noc Navarátri. Zobrazuje sa sediaca na lotose alebo na levovi. Je to najvyššia podoba Bohyne spomedzi týchto deviatich, Nava-Dúrg. Je darkyňou úspechu, ktorý má 18 podôb. Je to úspech vo všetkom. Dáva aj múdrosť. Keď je myseľ odovzdaná Bohu, máme požehnanie, úspech.

Nechajte sa previesť týmito 9 podobami Božskej Matky, nechajte sa očistiť. Požiadajte Ju, nech vás očistí a nech vám dá Lásku, múdrosť a svoju milosť. Lebo je to Ona, šakti, ktorá je silou.

Osláviť Ju môžete púdžou alebo len prostým darovaním kvietku, meditáciou, ako to chcete, cítite. Oslavy v Shree Peetha Nilaya môžete sledovať každý večer online na YouTube. My vám ponúkame veľmi jednoduchú meditáciu. Pohodlne sa usaďte, upokojte a stretnite sa s Ňou.

Meditácia s Božskou Matkou

  • Zatvorte oči a predstavte si, že sedíte v lone Božskej Matky. Pozerajte sa ako malé dieťa, ktoré sedí v Jej lone. Užite si, že ste v jej lone. Precíťte Jej materinskú lásku, Jej ochranu. Cíťte, že nemusíte o ničom premýšľať, ani sa o nič starať. Ste dieťa – ste Jej dieťa – čoho sa dieťa obáva? Uvoľnite sa a len buďte.
  • Teraz s Ňou hovorte, rozprávajte sa so svojou matkou. Porozprávajte sa s Ňou rovnako, ako sa rozprávate s každým. Opýtajte sa Jej, čo chcete. Pozerajte a počúvajte, ako vám odpovedá.
  • Teraz, keď ste ochutnali sladkosť Božskej Matky, vedzte, že Ona je vždy s vami. Vždy pripravená pomôcť vám, vždy pripravená splniť všetky vaše priania. Nehanbite sa opýtať. Pretože Ona je jediná, ktorá dáva. Ona je hojnosť. Dokáže dať viac, ako si dokážete predstaviť. Berte teda z nevyčerpateľného zdroja.

MEDITÁCIA S BOŽSKOU MATKOU – AUDIONAHRÁVKA

Viac o Božskej Matke si môžete prečítať v knižke Deväť podôb noci: 9 podôb Božskej Matky Durgy (Nine Divine Nights: The 9 Aspects of Divine Mother Durga).

Saumya Dasi
V mene učiteľov Bhakti Margy