Kto z vás ešte nikdy nepočul o Mahá-Lakšmí? Asi všetci viete, že je bohyňou šťastia, bohatstva a prosperity a manželkou najvyššieho Boha Nárájenu (Mahá-Višnua). Už menej ľudí vie, že Ona je vlastne samotná Šakti, tvorivá energia Boha.

Keď som zistil, že ateizmus mi nedá odpovede na moje otázky, začal som hľadať Boha. Skúmal som všetky veľké náboženstvá. Hinduizmus ma oslovil svojou otvorenosťou. Nikde som nenašiel takú rozmanitosť a slobodu myslenia a praxe. Dôkazom toho je aj postavenie bohyne ako ženy a manželky, ktoré je rovnoprávne a vyvážené s Jej manželom Nárájenom. Oni sú jedným, nedeliteľným celkom. On je stvoriteľ a Ona jeho sila tvorenia.

Mahá-Lakšmí je Božská Matka, matka všetkých bytostí. Miluje nás svojou materinskou bezpodmienečnou láskou. Je zobrazovaná, ako sedí pri nohách Nárájenu. No nie je to pozícia slúžky a poníženosti. Ona vie, že Jeho nohy sú zdrojom všetkého, vrátane amritu – nektáru nesmrteľnosti. Masíruje Mu nohy, čím spôsobí uvoľnenie prúdu amritu, ktorým potom skrápa nás, svoje deti.

„Maha-Lakšmí vytvára rovnováhu tým, že spája vaše telo, myseľ a ducha, aby ste mohli napredovať na svojej duchovnej ceste.“ – Paramahamsa Vishwananda

Rada sa s nami hrá hry, ktoré nás posúvajú vpred na našej duchovnej ceste. Vtedy má podobu Mahá-máje, ilúzie, ktorá skrýva amrit do rôznych podôb a dá nám šancu, aby sme ho našli. Napríklad v svätých písmach, príbehoch svätcov, spievaní Božích mien, nezištnej službe a podobne. Zakrýva Pravdu množstvom závojov iba preto, aby sme mali radosť zo sebaobjavovania a užívali si dobrodružstvo nazývané život. Chce v nás udržať to detské vedomie, plné bezprostrednosti, otvorenosti a entuziazmu.

Všemožne nám pomáha na našej ceste k sebe a k Bohu. Dá nám všetko, čo k tomu potrebujeme. To neznamená, že dostaneme to, čo chceme… Naša myseľ ovládaná egom si navymýšľa kopec vecí, ktoré podľa nej potrebujeme. No matka dá svojmu dieťaťu iba to, čo je preň prospešné. Niekedy to môže byť aj poriadny kopanec, aby sme sa poučili a vyhli sa ďalším omylom.

No vždy, keď je nám ťažko, sa môžeme schúliť v jej náručí, odpočinúť si v jej lone, vyžalovať sa a sedieť na jej kolenách. Stačí ju len úprimne zavolať…