Za čo som vďačný v určitom okamihu sú tí, ktorých úprimne láka žiť zmysluplnejší život, nevyhnutne si kladú otázky: „Kto som?“ a „Načo som tu?“ Život nás vedie od lekcie k lekcii a poskytuje nám skúsenosti, ktoré nám môžu pomôcť objasniť tieto odpovede.

Ale čo keby existoval niekto, kto by dokázal tieto skúsenosti brilantne umocniť a urýchliť vašu cestu za poznaním tak, ako by ste to sami nikdy nedokázali? Niekto, kto by vám pomohol naplniť konečný cieľ vašej ľudskej existencie: Realizáciu Boha?

„Vonkajšie uspokojenie je ľahké, ale duchovnosť je o vnútornom uspokojení. Čo sa teda stane, keď budete úprimne hľadať? Boh vás vedie k nohám vášho Majstra.“ – Paramahamsa Vishwananda

Ako rozoznám svojho majstra?

Mnohí ľudia sa pýtajú, ako môžu rozpoznať svojho Majstra. Keď sa noví ľudia prídu opýtať, či je ich guru, Paramahamsa Vishwananda sa ich častokrát pýta: „Čo cítite?“ Nepýta sa: „Čo si myslíte?“, pretože vie, že si myslíte veľa vecí. Preto sa vás pýta, aby ste cítili to, čo je vo vašom srdci.

Tiež nám hovorí, aby sme dôverovali svojmu pocitu, pretože náš pocit v prítomnosti Majstra nie je nesprávny. Ďaleko od Majstra môžeme pochybovať, ale v prítomnosti Majstra sa naše srdce odhalí.

„Keď stretnete svojho Majstra, keď stretnete svojho gurua, nie je to v tomto živote, keď ste (prvýkrát) stretli svojho gurua. Nie je to len tak, že si poviete: ‚Dobre, páči sa mi tento guru, ako je oblečený, ako hovorí alebo ako sa správa, čokoľvek.‘ To je to, čo sa vám páči. Nie je to vnútorné poznanie, a keď sa stretnete so svojím guruom, máte vnútorné uspokojenie, že ‚som na správnej ceste‘. Takže už nebude existovať otázka, či ‚Mám pravdu alebo nie?‘. Pretože budete vedieť, že máte pravdu.“ – Paramahamsa Vishwananda

Guru vs satguru

Existuje mnoho učiteľov (guruov), ktorí vás môžu nasmerovať určitým smerom, ale iba satguru vás môže priviesť ku konečnému cieľu. Iba satguru vás môže obdarovať realizáciou Boha.

Satguru je plný súcitu. Zostupuje z najvyššieho sídla, aby všetkých oslobodil z pazúrov máje.“ – Paramahamsa Vishwananda

Satguru sa považuje za úplnú manifestáciu Boha a prišiel viesť ľudstvo k najvyššiemu cieľu. Je neuveriteľne vzácne stretnúť takúto bytosť. Paramahamsa Vishwananda je satguru – stelesnená Najvyššia skutočnosť.

„Ó, Arjuna, vždy, keď nastáva úpadok dharmy (spravodlivosti) a narastá adharma (nespravodlivosť), vtedy sa manifestujem. Aby som ochránil dobrých a zničil ničomníkov a aby som znovu nastolil dharmu, inkarnujem sa vek po veku.“ – Bhagavad Gítá Esencia 4.7-8

Trend alebo hľadanie pokladov

Vo svete, kde sa joga, meditácia a spiritualita stali módnymi trendmi, Paramahamsa Vishwananda vyniká ako skutočný Majster pre tých, ktorí sú pripravení a ochotní venovať sa hľadaniu najvyššieho pokladu života.

Či už ste na duchovnej ceste nováčik a hľadáte najdôveryhodnejší zdroj, alebo ste už na tejto ceste dlho a túžite sa konečne usadiť na skutočnej ceste vedúcej k najvyššiemu cieľu – Paramahamsa Vishwananda a jeho Bhakti Marga (cesta oddanosti) môže byť príležitosťou, za ktorú ste sa modlili.

Ste pripravení?

„Duchovnú vedu, vedu o duši, vedu o Bohu, nám dáva satguru.“ – Paramahamsa Vishwananda

Paramahamsa Vishwananda vyzýva tých, ktorí sú skutočne pripravení venovať sa radikálne autentickému dobrodružstvu spoznávania svojho pravého Ja a svojho vzťahu s Bohom. On je vlastne ten, kto nás hľadá! A keď vidí, že sme pripravení, život sa mysticky zariadi tak, aby nás k nemu priviedol. Je vševediaci, všemohúci a všadeprítomný, presahuje čas a priestor, je schopný dokonale viesť každú jedinečnú dušu a obdarúvať ju príležitosťou vybudovať si osobný láskyplný vzťah s Bohom.

„Keď sa v srdci prebudí hlboká túžba dosiahnuť niečo väčšie než len tento všedný život a keď je človek plne pripravený s pokorou, Majster dá žiakovi Brahma-gján, poznanie seba samého, a povedie ho.“ – Šrímad Bhagavad Gítá: Pieseň lásky, komentár Paramahamsu Vishwanandu

Cítite to?

Poslaním Paramahamsu Vishwanandu je „otvárať srdcia ľudstva“. Je to cesta k láske. Ak toto čítate, pravdepodobne ste to pocítili… tú iskru… tento magnetizmus, ponoriť sa do tajomstva tohto volania vo svojom srdci. Táto láska nie je láskou obmedzenou podmienkami ani očakávaniami, ale láskou, ktorá je božská.

Paramahamsa Vishwananda často hovorí, že láska je nad rámec chápania. Láska nie je niečo, čo nemôžete riadiť alebo manipulovať. Nie je to ani niečo, čo môžete urobiť… Je to len prirodzený stav človeka. Ale kvôli toľkým premenlivostiam v hmotnom svete táto láska často neplynie prirodzene…

„Či už je to v živote, vo vzťahu alebo v práci – vždy je to myslenie: ‚Ako môžem niečo kontrolovať? Som pri moci. Mám to pod kontrolou!‘ Keď sa však táto Préma („božská láska“) prebudí, ste konfrontovaní s neznámou realitou, ktorú nedokážete ovládať. Chcete ju ovládať, ale nemôžete. Pretože vás ovláda ONA. A práve v tom spočíva výzva.“ – Paramahamsa Vishwananda

Ste pripravení na túto výzvu?

Aj keď na to, aby sme vstúpili do zasvätenia, stačí, keď zahliadneme čo i len jeden záblesk božskej lásky, ktorú Paramahamsa Vishwananda vyžaruje, je dôležité vážne zvážiť oddanosť, ktorú si táto cesta vyžaduje.

Paramahamsa Vishwananda nás opäť privádza k zoznámeniu a harmónii s touto božskou láskou, ale to si vyžaduje odvahu konfrontovať sa s mnohými strachmi, neistotami a súdmi nášho ega a pracovať s nimi. Paramahamsa Vishwananda je tu, aby vyzýval našu myseľ, čo si vyžaduje naše úsilie. Hoci dokáže robiť zázraky, je nekonečne milosrdný a je schopný odpovedať na každú modlitbu, pasívne čakanie na zmenu nám na tejto ceste neotvorí žiadne dvere.

Skutoční oddaní sa túžia a chcú premieňať a dôsledne sa snažia uvádzať do praxe učenie svojho Majstra. Dobre si uvedomujú, že to je cena, ktorú musia zaplatiť, aby boli pripravení prijať najvyšší dar satguruovej milosti.

Žiť život ako bhakta

Ak je Pán vaším cieľom, je veľmi dôležité hlboko sa zamyslieť nad otázkou: „Som pripravený žiť život bhaktu?“

Bhakta je milovník Pána. Bhakta je človek, ktorý je celým srdcom oddaný svojej duchovnej ceste. Bhaktovia vždy vynakladajú maximálne úsilie, aby zostali cieľavedomí v snahe dosiahnuť Pánove lotosové nohy

„Láskyplný vzťah s Bohom je vzácny diamant. Je to vzácna alchýmia, je to druh mágie.“ – Paramahamsa Vishwananda

Pre tých, ktorí urobia tento odvážny krok, sa bez ohľadu na to, čo ich na ceste stretne, každá skúsenosť stáva spojením so satguruom. Čím viac sa na tento tok naladia, tým viac sa všade zjavuje Jeho milosť. Čím viac si ctia cestu, tým viac táto cesta odhaľuje svoj tajomný a slávny zázrak. Takto sa bhaktovia stávajú živým zázračným svedectvom Božej lásky.

Neexistuje lepší spôsob, ako byť svedkom tohto zázraku, ako počúvať tisíce príbehov oddaných Paramahamsu Vishwanandu. Každý z nich jasne ponúka dôkaz o Jeho božskosti, znova a znova.

Je naozaj veľmi ťažké vyjadriť slovami tú nekonečnú, večnú a zázračnú lásku – lásku, ktorou ste VY! Ak cítite volanie, je čas ponoriť sa.

„Ak naozaj chcete nájsť šťastie, zahĺbte sa do svojej cesty, choďte hlbšie po svojej ceste a nájdete šťastie. Nájdete to, čo hľadáte, nájdete tú spokojnosť.“ – Paramahamsa Vishwananda

STAŇ SA ODDANÝM