Džai Gurudév.
V dňoch 15. – 19. 6. 2023 som mala možnosť zažiť jedinečné historické zasvätenie chrámu Sri Vitthal Dham. Prvýkrát v mojom živote som videla výnimočné ceremónie, rituály a obrady, ktoré viedol môj milovaný guru, Paramahamsa Vishwananda.

Na túto udalosť pricestovali kňazi priamo z Indie. Pozvanie prijal aj blízky priateľ Gurudžího, Pujya Gurudév Svámí Dr. Dineshwaranand Ji, žijúci v Brahmrishi ášrame v Holandsku.

Ášram Sri Vitthal Dham sa nachádza temer v centre Nemecka. Miesto má zvláštne čaro, vďaka blízkemu prírodnému, už posvätenému jazierku s názvom Čandrabhágá. Slovo čandra znamená v preklade Mesiac. Znázorňuje časť rieky Bhíma, ktorá obteká Pandhapur v tvare polmesiaca, a v tom mieste sa nazýva Čandrabhágá. Čandrabhágá-déví má svoju múrti aj pri tomto jazierku.

Prvý deň inaugurácie nás Gurudží privítal príhovorom v hlavnom chráme. Zdôraznil význam a dôležitosť chrámov pre náš život. Množstvo ľudí zameriavajúcich sa na Boha je vysoká vibrácia, kde sa kulminuje taká ochrana, že máme imunitu voči negatívam, ako sú pochybnosti a strach. Jasne povedal, že máme za sebou „Jeho“ a nič nám nemôže skriviť ani vlas na hlave. Úpenlivo nás prosil, aby sme svoju sádhanu nerobili mechanicky, ale preciťovali ju cez srdiečko. Zdôraznil, že jedna hodina čantovania mantry šrí vitthala giridhárí parabrahmané namahá je v dnešnej dobe prepotrebná. Na záver Paramahamsa Vishwananda pekne poďakoval všetkým ľuďom, ktorí sa podieľali na budovaní tohto ášramu. Každý v ňom zanechal svoj energetický kúsok pre uskutočnenie Božieho plánu. Spomenul aj sponzorov a zaželal im ochranu a požehnanie za ich ušľachtilý skutok.

V odpoludňajších hodinách nám zaujímavé informácie povedal Svámí Kurunanda. Rada sa o ne s vami podelím. Pred pár rokmi požiadal Gurudží Svámiho Mádhavu, vyštudovaného ekonóma, aby našiel priestory pre ďalší chrám v Nemecku. A netrvalo dlho, kým sa mu naskytla možnosť odkúpiť toto rekreačné zariadenie s rozlohou až 20 hektárov. Je teda oveľa väčší, ako ášram Shree Peetha Nilaya. Kúpa bola napodiv aj finančne veľmi výhodná. Celá transakcia sa považuje za Boží zázrak.

O Božej prítomnosti svedčia aj fotografie z oslavy Gurupúrnimy v roku 2021, kedy sa na oblohe zjavil nápis v sanskrite a božstvá. Bolo vidieť aj samotného Pána Vitthalu.

Následne sme sa presunuli do priestrannej vstupnej chodby v ášrame. Na jej konci nás vítal nahnevaný Hanumán s vycerenými zubami.

Táto netradičná forma Hanumána znamená, že netoleruje žiadnu negativitu. On ju z nás zoberie a nechá si ju, alebo si ju môžeme vziať späť. Akceptuje slobodu v rozhodovaní. Samotné dielo je vzácna starožitnosť, prevzatá z iného chrámu.

Len pár metrov od Hanumána vľavo nás niekoľko schodíkov zaviedlo do hlavného chrámu. Je vyvýšený, akoby bližšie k Bohu. Tesne za dverami vľavo nás víta Pán Dattátréja. Je to inkarnácia Nárájenu v podobe Brahmu, Višnua a Šivu v jednom. Štyria psíkovia vpredu symbolizujú štyri védy a kravička vzadu predstavuje Božiu Matku, Matku Zem.

Postupujúc vpred sa dostávame k zadnej stene hlavného chrámu. Na nej je zarámovaná celá Bhagavad Gítá. V strede zadnej steny stojí silný vták Garuda. Je privezený z Indonézie, konkrétne z Bali.

Keď sa postavíme pred Garudu, máme po ľavej strane tri oltáriky veľkých majstrov. V prvom je Pán Šiva, v druhom Mahavatar Babaji a v treťom Šrí Rámánudžáčárja. A v pokračovaní tejto línie má svoje vyvýšené kreslo Paramahamsa Vishwananda.

Čelná stena je rozdelená na štyri oltáriky. Zľava je celkom netradične Gájatrí-déví, ktorá nikdy nebýva na hlavnom oltári, no Gurudží to zmenil. Potom sú hlavné božstvá, Vitthala a Rukminí. Vedľa Nich je Lakšmí a Nárájena. Posledný oltárik, v ktorom sa nachádza božstvo mantry šrí vitthala giridhárí parabrahmané namahá s menom Šrí Vitthala Giridhárí Parabrahman. Má šesť rúk, lebo je spojením troch božstiev: Vitthalu, Giridhárího a Parabrahmana. Tvár má ako Pán Džagannáth, ktorý predstavuje všetprestupujúceho Boha bez formy, Parabrahmana.

V sobotu 17.6. 2023 sa konala slávnostná udalosť prána-pratišthá. Je to obrad vzývania prítomnosti Boha v múrti, jej oživenie. Takáto vzácna udalosť je obrovským požehnaním pre všetkých prítomných. K obradu priviedli pred ústredné oltáre krásne vyzdobenú kravičku aj s teliatkom. V hinduizme má toto zviera posvätné poslanie. Rituály mali rôzne úrovne a postupy. Bolo to majestátne a veľkolepé.

Večer po zotmení nám bol dopriaty nádherný ohňostroj, priamo nad hladinou jazierka.

Nedeľu 18.6. 2023 dopoludnia sa konala procesia parikrama okolo chrámu. Na čele procesie boli Svámiovia, ktorí niesli kalaše s invokovanými božstvami. Zúčastnení spievali po celý čas šrí vitthala giridhárí parabrahmané namahá.

Odpoludnia sme zažili v hlavnom chráme svadbu Vitthalu s Rukminí. Svadobčania boli prenádherne oblečení, dominovala zlatá farba. Paramahamsa Vishwananda ich pomocou špeciálnych ceremónií oddal. Po obrade nasledoval program. Profesionálny umelci im zatancovali tance rôzneho druhu.

Vo večerných hodinách sme absolvovali veľmi poučné divadelné predstavenie o svätom Bhandurasovi, ktorý žil v 15. storočí.

Po skončení akcie som zostala sedieť v sále. Temer všetci diváci odišli. Veľmi som túžila ešte naposledy vidieť môjho duchovného Majstra. On sa rozprával vpredu s účinkujúcimi hercami. A potom sa to stalo. Keď odchádzal von, prechádzajúc okolo mňa, mi vložil zmaterializovaný ružovo-červený prívesok do rúk a povedal: „Here, take this.“ Pred spánkom si prezerám darček od Gurudžího. Otočím ho na rubovú stranu a zrazu zacítim zo šperku prenádhernú pánsku vôňu. Zavolám spolubývajúcu a aj ona mi vôňu potvrdzuje.

Toľko lásky, starostlivosti a požehnaní som tam zažila, že sa mi ťažko odchádzalo domov. Prosím, príďte a užite si Jeho moc na vlastnej koži. Z celého srdiečka vám to želám.

Celý album fotografií zo slávnostnej inaugurácie chrámu si môžete pozrieť tu: Sri Vitthal Dham Temple Inauguration | Flickr