Joga je o spojení, hlbokom spojení s Bohom. Práve cvičením jogy dokončujeme očistný proces mysle, aby sme odhalili dôvod, prečo sme tu, účel nášho života.

Joga je spôsob života. Ide o vynaloženie úsilia naplneného láskou, odhodlaním, oddanosťou a pokorou. Je to o prenose radosti a vyrovnanosti, ktorú počas jogy zažívame, do nášho života.

Byť pokojný na jogovej karimatke je ľahké, ale čo po zvyšok dňa?

Každé ráno cvičím Atma Kriya Yogu, po ktorej nasleduje džapa s cvičením ásan, ale vďaka môjmu guruovi Paramahamsovi Vishwanandovi cvičenie jogy presahuje túto moju rannú prax. Džapa, čantovanie Božích mien, je niečo, čo môžeme robiť pri každom našom dychu, ktorý nám umožňuje žiť, a udržiavať tak vnútornú vyrovnanosť počas každodenných výziev. Je to možné neustále cítiť milujúce spojenie s Bohom a večnú vďačnosť za život.

Očakávania

Pracujem na tom ako sa naučiť vzdať sa očakávaní. Svet funguje na očakávaniach. Zdá sa to tak bežné mať deň naplnený očakávaniami a reagovať negatívnymi emóciami, ak sa tieto očakávania nesplnia. Žijeme s predpokladom, že máme právo cítiť sa naštvaní, rozrušení, nervózni, alebo mať iné negatívne emócie, ktoré sa objavia, keď sa veci nedejú tak, ako to očakávame.

Keď pre niekoho niečo urobíte, vždy sa očakáva niečo na oplátku. Poďakovanie, potešenie, chvála, niečo na posilnenie ega a tak ďalej. Ak konáte láskavosť a potom sa cítite podráždení, keď nedostanete chválu alebo jednoducho uznanie, ktoré očakávate, potom v skutočnosti nežijete jogu. Pamätám si, ako som raz šoférovala auto a dala som inému automobilu prednosť v jazde, aj keď som mala prednosť ja. Počkala som až auto prejde a na oplátku som očakávala zamávanie ako poďakovanie, a keď som nedostala toto uznanie za svoje milé konanie, začala som sa na toho vodiča hnevať.

Je to taký smiešny koncept spojený s konkrétnym výsledkom. Zakaždým, keď zažívame hnev, je to kvôli nenaplnenému očakávaniu. Neskôr v ten deň som si uvedomila hlúposť tohto očakávania a odvtedy na tom pracujem. Pomáha mi to, že mám malé deti, ktoré mi dávajú každý deň príležitosť na prácu s tým a opúšťanie týchto záludných očakávaní, ktoré sa zakrádajú do každej danej príležitosti.

„Keď budete praktizovať jogu, pomôže vám to pozdvihnúť sa nad očakávania. Joga vás zjednotí s Bohom. Všetko, č robíte, je joga, ak nie ste pripútaní k plodom svojich činov. Ale nič robené s očakávaním, vás nikdy neoslobodí. Budete tak sami seba preklínať, pripútate sa k svetu.“ – Paramahamsa Vishwananda

Skutočný význam dávania je v tom, že robíte niečo pre niekoho iného, že niekoho uprednostníte. Ale ak očakávate niečo na oplátku, potom toto očakávanie znamená, že v skutočnosti uprednostňujete svoje potreby. Nielen to, ale ak nedostanete odozvu, ktorú chcete a očakávate, potom sa nahneváte.

Keď niekomu niečo ponúknete, už to viac nie je vaše, odovzdajte to a potom to pustite. Toto nás učí joga: slobode a oslobodenia sa od obmedzení, ktoré nás spútavajú prostredníctvom túžob a očakávaní, aby sme mohli vedome cítiť to bezpodmienečne milujúce spojenie s Bohom.

BhavaniDurga