Na západe nie je daršan práve najbežnejším slovom. Prežíva ukryté v duchovných knihách, náhodne nadhodené učiteľom jógy alebo zanechané na vašej ceste, aby ste oň zakopli. V Indii a pre hinduistov na celom svete je však vyhľadávanou súčasťou duchovného života. Daršan má napriek tomu viac výhod, než si vôbec dokážeme predstaviť. Ponorte sa hlbšie do tejto témy a objavte jeho krásu, význam a spôsob, ako získať toto mimoriadne vzácne požehnanie od majstra realizovaného Bohom.

V doslovnom preklade, daršan znamená „božský pohľad“. Daršan je obojstranná skúsenosť, je to okamih, keď vidíme a sme videní božstvom. Je to prax pozerania sa na chrámové božstvo, svätca alebo majstra, ktorý realizoval Boha, ako napríklad Paramahamsa Vishwananda alebo byť v Jeho prítomnosti. Duchovní hľadajúci často podnikajú dlhé púte k posvätným pamiatkam, navštevujú svätcov, guruov alebo sa usilujú o požehnanie konkrétneho božstva v chráme.

Čo je daršan?

Daršan je rozliatie bezpodmienečnej lásky. Požehnanie je príležitosťou na získanie duchovného pokroku a naplnenia. Požehnaniam, ktoré dostávame, nemusíme nevyhnutne rozumieť. V skutočnosti to ani nie je možné. Stačí s úctou hľadieť na posvätnú bytosť. Dostať toto požehnanie a milosť od božstva je neuchopiteľné a v tom prípade každý človek ho prežíva inak.

Čo sa deje počas daršanu?

Môžete o tom uvažovať dvoma spôsobmi – čo sa deje vonku a čo vo vnútri. Navonok sa to nemusí zdať veľa. V hinduistickej tradícii je zvykom pokloniť sa, keď sa približujete k božstvu, svätcovi alebo duchovnému učiteľovi, ako výraz úcty voči nim. Tým, že s nimi nadviažete vizuálny kontakt, svätec vidí oddaného a oddaný získava záblesk samotného božstva.

Paramahamsa Vishwananda, plne Bohom realizovaný majster, často hovorí, že čistí prach a špinu zo zrkadla vašej duše, aby ste mohli stále viac odrážať Božie svetlo.

Keď si prídeš po daršan, keď sa pozriem na tvoju dušu, v tej chvíli vidím tvoje Ja, tvoje pravé Ja. A to, čo vidím, je krása toho, čo v sebe uchovávate. To je to, čo chcem, aby si videl, a to je to, čo chcem, aby si si uvedomil. – Paramahamsa Vishwananda

Aký je pocit daršanu?

Žiadne dva daršany nie sú rovnaké. Každý z nich je jedinečným a posvätným okamihom medzi vami a božstvom. Niektorí zažívajú vnútornú premenu, iní nachádzajú pocit uzdravenia a ďalší cítia ohromujúci pocit lásky a prijatia. Niekedy ľudia necítia vôbec nič. Každý človek zažíva niečo iné a prijíma niečo iné, úplne jedinečné.

Bez ohľadu na individuálnu skúsenosť zostáva pri každom daršane jedna vec konštantná – je ňou zdieľanie bezpodmienečnej božskej lásky. Gurudév sa pozerá do vašej duše a vie, čo hľadá, a potom robí, čo môže, aby vás podporil na vašej duchovnej ceste.

Ako môžem prijať daršan?

Daršan môže dostať každý. Pozývame všetkých bez ohľadu na vieru alebo tradíciu. Paramahamsa Vishwananda ponúka dva rôzne spôsoby, ako prijať Jeho daršan, osobne alebo online.

Osobný daršan

Osobné daršany sú bezplatné slávnostné podujatia s množstvom hodín hudby, tanca, védskeho spievania a zdieľania skúseností. V závislosti od miesta konania môžu byť hostia požiadaní, aby prišli na určitý časový úsek alebo môžu zostať tak dlho, ako chcú. Na prvé tri daršany vás pozývame sedieť vpredu, stačí požiadať sprievodcu, aby vám pomohol nájsť miesto.

Pred príchodom Paramahamsy Vishwanandu sa uskutoční krátky rozhovor, v ktorom vám povie, ako prísť a prijať Jeho daršan. Nasleduje krátky rituál na počesť majstra a následne po ňom sa spieva. Keď Gurudév príde, zvyčajne pred začiatkom daršanu zaspieva jeden alebo dva bhadžany.

Keďže rad na daršan môže trvať pomerne dlho, rodiny s malými deťmi sú požiadané, aby sa postavili do radu ako prvé. Potom sa môžu všetci ostatní pridať do radu podľa vlastného uváženia.

Môžete si priniesť knihy, fotografie, murtí alebo maly, aby ich Gurudév požehnal, stačí ich odovzdať sprevádzajúcej osobe, keď prídete vedľa Gurudžího miesta. Ak máte otázku, môžete ju napísať v angličtine alebo francúzštine a tiež ju odovzdať sprevádzajúcemu. Gurudév sa s vami môže, ale nemusí rozprávať, ale buďte si istí, že bude vedieť, čo má urobiť, aby vás čo najlepšie podporil na vašej duchovnej ceste.

Keď sa dostanete na začiatok radu, budete vyzvaní, aby ste sa postavili do blízkosti Gurudévovho miesta. Keď na vás príde rad, jednoducho sa mu pozrite do očí a On sa pozerá do vašej duše. Keď skončí, podá vám malý zväzok obsahujúci lupienok ruže, sladkosť a malý balíček požehnanej kurkumy. Všetko je jedlé. Keď sa Gurudév obráti k ďalšej osobe v rade, je to pre vás znamenie, aby ste ustúpili a umožnili ďalšej osobe vykročiť vpred.

Po daršane vám odporúčame vrátiť sa na svoje miesto a 10-15 minút ticho sedieť, aby ste jednoducho prijali svoj zážitok. Hoci po daršane môžete odísť, pozývame vás, aby ste zostali až do konca a vychutnali si celý daršan.

Kliknite na odkaz nižšie a prihláste sa na jeden z nasledujúcich osobných daršanov Paramahamsy Vishwanandu.

Nadchádzajúce osobné daršany

Online daršany

Bez ohľadu na to, kde sa na svete nachádzate, môžete teraz zažiť osobné stretnutie s Bohom realizovaným majstrom a prijať Jeho daršanové požehnanie bezpodmienečnej lásky.

Online daršany sa konajú prostredníctvom služby Zoom. V rovnakom čase je online až 1 000 ľudí, hoci to pôsobí ako veľmi intímny zážitok, pretože vidíte na obrazovke len Gurudéva.

Online daršan sa začína 30 minútovým programom Gítá salónik, v ktorom jeden z našich stálych svámíov odpovedá na otázky hostí online. K dispozícii môže byť aj vopred nahraný kírtan alebo zdieľanie skúseností, zatiaľ čo čakáte na Gurudéva, ktorý príde online.

Keď Paramahamsa Vishwananda príde, požiada vás, aby ste čantovali „sri vittala giridhari parabrahmane namaha“, zatiaľ čo sa pozrie na každú prítomnú osobu.

Keď sa na všetkých pozrie, požiada vás, aby ste niekoľko minút meditovali a vizualizovali si Ho na svojom treťom oku. Potom otvoríš oči a budeš sa pozerať do Jeho. Vtedy nastane daršan – okamih, keď vidíte a ste videní, okamih, keď vás zasypáva bezpodmienečná božská láska.

Po daršane vás Gurudév požiada, aby ste dve minúty sedeli v tichu, kým On odíde. Keď sa vráti, zapne mikrofón, aby sa porozprával s niekoľkými ľuďmi. Najlepšie je zostať online, kým hostiteľ nezatvorí priestor na stretnutie.

Kliknutím na odkaz nižšie sa prihláste na prvé tri online daršany. Po treťom online daršane navštívte náš online kalendár podujatí.

MÔJ PRVÝ ONLINE DARŠAN