Kto je Boh a kde Ho hľadať?

S láskou by som Vám chcela dať nahliadnuť do vzťahu medzi mnou a mojím najlepším kamarátom. Na duchovnej ceste som už od skorého mladého veku, ale intenzívny vzťah s mojim najlepším priateľom, Bohom, som si začala vedome tvoriť približne rok dozadu.

Prechádzala som si veľkými zmenami v živote. Každý z nás vie, že život je ako húsenková dráha. Bolo to obdobie, kedy som sa cítila veľmi prázdna a nevedela som, kde je môj smer. Modlila som sa k Paramahamsovi Vishwanandovi: „Gurudží, prosím, ukáž mi, aký vie byť život krásny. Prosím, ukáž mi väčší zmysel života, daj mi milosť Ťa pocítiť.“

Prešlo pár dní a pozerala som video, kde bolo povedané: „Začni sa rozprávať s Bohom. Vieš, ako veľmi sa chce s tebou rozprávať?“ A mnou v ten moment prešli zimomriavky. Nevedela som tie slová vypustiť z hlavy.

„Začni sa rozprávať s Bohom. Vieš, ako veľmi sa chce s tebou rozprávať?“

Pár dní potom som umývala kúpeľňu. Popri tom, ako som čistila sprchový kút som sa prihovorila: „Ahoj, Bože, ako sa máš?“ Rozprávala som Mu, aký som mala deň, ako sa mám, za čo ďakujem a v tom mi začali padať slzy. Pociťovala som, akoby moje srdce plakalo. Plakalo z lásky k Nemu, ktorú cíti. Neopísateľný pocit lásky, ktorý je väčší a silnejší, než sme zvyknutí. Bol to pre mňa osobne veľmi kľúčový moment na mojej duchovnej ceste.

Chodíme spolu na prechádzky, čítať si knihu do čajovne, sadnúť si na kávu alebo otvárame nový biznis. Vždy, keď som s Ním, tak sa mi dejú zázraky. V kaviarni dostanem zadarmo kávu, ľudia sú milší, na dovolenke dostanem len tak polovičnú cenu za vstup na atrakciu alebo otvorím knihu a dostanem odpoveď na moju otázku. Mne sa len v hlave opakuje stále jedna veta dookola: „Vždy sa o teba postarám.“ Ako to píšem, tisnú sa mi slzy do očí, lebo je to tak. On tu bol vždy, len ja som Ho nevnímala. Pocit bezpečia a lásky. Vždy, keď mám strach, či obavu, stačí, keď Mu všetko odovzdám a poprosím, nech vedie moje kroky a vždy ma prekvapí. VŽDY je všetko krajšie, než by som si vedela predstaviť.

A kde hľadať Boha, svojho najlepšieho kamaráta? 

„Boha netreba hľadať vonku, lebo ak Ho nájdete v sebe, tak Ho uvidíte všade.“

Boha netreba hľadať vonku, lebo ak Ho nájdete v sebe, tak Ho uvidíte všade. Život začne plynúť inak. Zrazu cítite, že ak ublížite niekomu, tak ubližujete aj sami sebe, lebo cítite, že je v každom z nás. Každá sekunda je „zlatý okamih“ a vy sa iba modlíte o väčšiu pokoru, aby ste Ho každou sekundou svojho života mohli cítiť viac, lebo ak raz pocítite Jeho sladkosť, tak už nebudete chcieť nič iného.

„Toto je hlavné učenie našej sampradáje: ‚Vzdajte sa všetkej dharmy a nájdite útočisko iba vo Mne…‘ Pre tých, ktorí sú skutočne odovzdaní, ktorých myseľ je plne pohltená a odovzdaná nohám majstra, pominuli všetky pravidlá a predpisy, pretože samotné vzdanie sa, opustenie každej predstavy a prijatie útočiska pri Pánových nohách prebudí najvyššiu realizáciu.“ Paramahamsa Vishwananda, Bhagavad Gítá, komentár k veršu 18.66

Omkari Dasi

UTÍŠTE MYSEĽ A OTVORTE SRDCE
Vdýchnite nový život do svojej každodennej rutiny pomocou 40-dňovej vedenej cesty s meditáciou.
PROJECT MANTRA