Džai Gurudév, moje meno je Niranjana Das a poviem vám môj príbeh o tom ako som prestal fajčiť alebo, lepšie povedané, stal sa zázrak…

Všetko to začalo jednou, tou prvou cigaretou, bol som mladý, mal som 16 rokov. Vtedy som si myslel, že fajčenie je neškodná frajerina a že keď budem fajčiť, tak budem najväčší macher. Nevedel som však, že budem fajčiť celých ďalších 20 rokov a ani som netušil ako veľmi budem chcieť s tým skončiť a aké zložité to bude…

V decembri 2018 sme boli v ášrame v Nemecku. V tej dobe som už rok intenzívne premýšľal o tom, že prestanem fajčiť. Skúšal som rôzne techniky, ale nezabrala ani jedna, jednoducho to nešlo… ten škriatok v mysli mi vždy pošepkal do ucha: „Hej, zapáľ si! Poď ideme fajčiť…“ Samozrejme, v ášrame sa fajčiť nesmie, ale myšlienka, že si chcem zapáliť prichádzala v pravidelných intervaloch, tak ako u každého fajčiara, minimálne raz za pol hodinu… Fajčil som „tajne“ na parkovisku, skrytý za autami… No áno, bol som silný fajčiar, vyfajčil som 20 až 30 cigariet denne. Najhoršie na tom mojom fajčení bolo, že mi z toho bolo už neuveriteľne zle, kašľal som, nevládal som s dychom, bolo mi z toho na zvracanie. A tak, celý zúfalý som sa opýtal kamaráta, oddaného… Čo mám robiť? Ako sa mám toho fajčenia zbaviť? A on mi odpovedal: „Však popros Šivu a odovzdaj mu to…“

„Pán Šiva: boh hinduistickej trojice, Trimúrti, obnovovateľ, ničiteľ.“
– Esencia Šrímad Bhágavatamu

A tak som si kľakol pred sochu Pána Šivu a hovorím mu: „Drahý Pán Šiva, tu máš, už nechcem fajčiť, odovzdávam ti to, zbav má prosím fajčenia, odovzdávam ti tieto cigarety, prosím sprav zázrak…“ Samozrejme, nevedel som, čo robím a netušil som, čo bude nasledovať.

Keď sme prišli domov z Nemecka strašne som ochorel, mal som zapálené priedušky, veľmi ťažko sa mi dýchalo, cítil som sa na umretie, jednoducho to bolo také zlé, že som si pri prvej myšlienke na cigaretu povedal: „Tak toto nie, toto si už teda nezapálim.“ A tak sa aj stalo. Nefajčil som 1 deň, a potom druhý a tretí a nechýbalo mi to. Každý deň mi bolo lepšie a lepšie, až som sa po dvoch týždňoch uzdravil… A stále som nefajčil… A bolo to celkom ľahké… Avšak z tej choroby mi dačo stále ostalo nedoliečené, akýsi jemný zápal hrdla. Neviem presne, čo to bolo, ale viem kvôli čomu to bolo. Tento jemný zápal hrdla mi dal do daru Pán Šiva. Pri myšlienke na cigaretu sa u mňa aktivoval strach, že sa to nedolieči a aj vďaka tomu som nefajčil. Bol to jeden z mnohých Šivových zázrakov. Nakoniec trvalo 8 mesiacov, kým sa ten jemný zápal hrdla úplne doliečil. Ale tých dôvodov, prečo som nefajčil bolo viac. Pán Šiva spravil v mojej mysli jeden obrovský zázrak. Doslova a do písmena mi vymazal z mysle myšlienku na cigaretu. Vymazal ju spôsobom, ako sa mažú staré nepotrebné súbory z počítača. Jednoducho program „zapáľ si a fajči“ už absolútne nemám v mysli. Už v tej mojej hlave nebol ten škriatok, ktorý mi šepkal: „Hej, zapáľ si…“ Nebolo to tam, celé to bolo preč.

Stal sa zázrak, hovoril som si každý deň, a každý deň som Pánovi Šivovi ďakoval, a každý deň som Pána Šivu prosil, aby ma držal ďaleko od fajčenia. A Pán Šiva to tak aj robil… Raz, ako som kráčal vedľa krčmy, Pán Šiva nasmeroval môj pohľad na dievča, ktoré práve vyfukovalo dym z úst a v tom momente mi bola ukázaná škaredosť toho aktu vyfukovania smradľavého a štipľavého cigaretového dymu…

Inokedy, keď som cestoval autobusom, Pán Šiva nasmeroval moju pozornosť na pani na vedľajšom sedadle. Tá pani celú cestu neuveriteľne kašľala, bol to taký riadny škaredý fajčiarsky kašeľ. A ja som si pri tom uvedomil, že som takýto kašeľ mal tiež, ale že už ho nemám a aké to je super, že som sa takto uzdravil.

Pán Šiva spravil v mojej mysli jeden obrovský zázrak. Doslova a do písmena mi vymazal z mysle myšlienku na cigaretu. Vymazal ju spôsobom, ako sa mažú staré nepotrebné súbory z počítača.

V inom momente, keď som bol v obchode, prešiel okolo mňa fajčiar a Pán Šiva nasmeroval moju pozornosť na to, ako fajčiari strašne smrdia. Ukázal mi aké to je strašné.

A ešte sa diala jedna zaujímavá vec a to taká, že vždy keď som nakupoval, keď som bol už pri pokladni a platil som, vždy to Pán Šiva zariadil tak, že som sa na stojan s cigaretami ani len nepozrel, absolútne som si neuvedomoval, že tam sú nejaké cigarety, bolo to v tom momente zabudnuté. Takto ma Pán Šiva chránil a stále ma aj ochraňuje, každý deň Pánovi Šivovi za toto ďakujem. A nefajčím už presne 3 roky aj 6 mesiacov.

Džai Gurudév 🙂

(Fotka: Paramahamsa Vishwananda, Mahá-abhišékam Pána Šivu, Shree Peetha Nilaya, Nemecko, rok 2018)