Na prvý pohľad je Bhagavad Gítá príbehom o veľkom bojovníkovi na bojovom poli. V skutočnosti je to príbeh o každého z nás.

Pamätám si, ako som bol dieťa a sedel som v triede. Videl som cestu, ktorú predo mnou vytyčovala moja rodina a učitelia: choď do školy, choď na vysokú školu, vyber si kariéru, sadni si k tomuto stolu, rob to, čo ti povedia, založ si rodinu a dosiahni finančný úspech. Pamätám si, že som si pomyslel: „Musí existovať niečo viac!“ Pohltili ma pocity úzkosti, zmätku a hlbokej nespokojnosti s touto cestou, ktorá mi bola ponúkaná.

„Môžeš vyhrať preteky potkanov, ale stále si potkan.“

– Banksy

V priebehu rokov som hľadal šťastie na mnohých miestach: v televízii, drogách, peniazoch a romantických vzťahoch, ale depresia, ktorú som prežíval, pretrvávala. Nemal som sa rád. Snažil som sa uniknúť utrpeniu všetkými možnými prostriedkami a tým som utekal od svojho života. Nakoniec som našiel cestu, ktorá mi pomohla prekonať túto pretrvávajúcu negativitu. Hlavnou súčasťou tejto premeny bolo čítanie Bhagavad Gíty.

Premeňte zmätok na jasnosť

Väčšina z nás je zmätená v otázke svojich povinností. Sme zmätení z nášho každodenného konania. Mali by sme dať výpoveď v práci? Mali by sme zostať? Aké zamestnanie je pre nás to pravé? Mali by sme zostať alebo opustiť svoj vzťah? Je v tom toľko emócií, nepochopenia, strachu a úzkosti. Fungujeme v stave mysle, ktorý pramení z obmedzeného chápania toho, kto sme.

Až keď máme jasno, pochopíme, ako sa správne rozhodovať a ako sa rozhodovať spôsobom, ktorý nie je ovplyvnený našimi emóciami a obmedzeným chápaním reality. S jasnosťou môžeme robiť svoje rozhodnutia z priestoru srdca. Srdce sa považuje za hlas večnej duše. Aby sme mohli konať z tohto večného Ja, musíme byť najprv schopní očistiť myseľ od jej nečistôt. Keď to dokážeme, môžeme skutočne žiť a žiť naplno.

„Vlastné Ja sa nikdy nerodí a nikdy neumiera. Vždy existovalo a nikdy neprestane existovať. Je nenarodené, večné, trvalé a najstaršie. Nie je zabité, keď je zabité telo.“

– Bhagavad Gítá , 2.20

Príbeh nás všetkých

Keď sa pozrieme na Bhagavad Gítu, vidíme, že problémy, ktorými čelíme v našich vlastných životoch, sú tie isté problémy, ktorými čelí Ardžuna, veľký bojovník, keď sa chystá čeliť svojim nepriateľom, ktorí sú zhodou okolností jeho vlastnou rodinou a priateľmi. Sú to ľudia, ktorým na ňom kedysi záležalo, ale teraz sú pripravení vraziť mu nôž do chrbta, aby získali pôdu a moc.

Keď sa Ardžuna pozerá na bojisko, prepadá ho zmätok. Premáhajú ho emócie. Nevie, či má bojovať, alebo nie. V tomto zmätku sa obracia na Krišnu a žiada Ho o vedenie. Vtedy Krišna začne prednášať učenie Gíty, ktoré nám pomáha očistiť myseľ a spojiť sa so srdcom.

Krišna vedie Ardžunu k jasnosti a vďaka učeniu Bhagavad Gíty, Ardžuna nachádza zmysel, cieľ a pokoj vo svojej povinnosti. To je v našom živote dôležité, pretože Ardžuna predstavuje nás. Každý z nás čelí armáde. Každý z nás je uprostred bojového poľa života a pozerá sa na svoje prekážky. Mali by sme utiecť? Mali by sme zostať? Mali by sme bojovať alebo nie?

Krišna nás vedie a pomáha nám pochopiť, ako kráčať po ceste. Musíme však mať tú ochotu a pokoru, aby sme o vedenie vôbec požiadali. Keď sme pripravení požiadať o pomoc, vtedy môžeme vziať do rúk Bhagavad Gítu a čítať. Keď sme v takomto stave pokory, potom môžeme pochopiť pravú podstatu tohto mocného písma.

„Pýcha chce, aby ste sa chválili, ale ako môže pýcha dosiahnuť božstvo? Boha možno dosiahnuť len prostredníctvom pokory. Iba prostredníctvom pokory zažiarite svetlom, ktoré máte v sebe.“

– Paramahamsa Vishwananda

Kniha pre dobu, v ktorej žijeme

Bol raz jeden oddaný, ktorý prišiel za svojím učiteľom a spýtal sa: „Prečo bola Bhagavad Gítá daná na bojisku? Prečo nebola prednesená v pokojnom prostredí, napríklad v ášrame?“

Učiteľ mu vysvetlil, že ak odídeš do jaskyne a budeš tam 20 rokov meditovať, nebudeš sa mať na koho hnevať, nebudeš mať po kom bažiť, nebudeš mať na koho žiarliť a nebudeš mať nič, na čo by si sa ulakomil. Takže v tej jaskyni si po dvadsiatich rokoch môžete myslieť, že ste ovládli myseľ, ale čo sa stane, keď vyjdete z jaskyne a nastúpite do indického autobusu, ktorý je plný ľudí? Keď sa na vás ľudia začnú tlačiť a šliapať vám na päty, vtedy uvidíte, či ste naozaj jogín, alebo len ďalšia ľudská bytosť.

Bhagavad Gítá bola daná na bojisku, pretože bojisko predstavuje život. Gíta je v súčasnosti aktuálnejšia ako kedykoľvek v histórii, pretože je určená pre každého na svete. Nie je čas pre ctižiadostivých jogínov, aby odišli do jaskyne a meditovali. Mnohí z nás majú prácu na plný úväzok a rodiny. Musíme dať jedlo na stôl a zarobiť si na živobytie. Bhagavad Gítá je určená ľuďom, ktorí chcú nájsť pokoj vo svete, skôr ako uniknúť svetu.

Pochopenie Bhagavad Gíty

Každá stránka Bhagavad Gíty nás posúva bližšie k božskému láskyplnému vzťahu s Bohom. Prebúdza a inšpiruje nás, aby sme pochopili, že máme vzťah s Bohom a uvedomili si, že tento vzťah je najvyšším cieľom nášho života. Prijímanie Gíty s týmto vedomím nám umožňuje čerpať z jej múdrosti tým najsilnejším spôsobom. Naučíme sa, čo znamená byť skutočne milovaný Bohom.

Vypočujte si Mayurana, ktorý rozoberá učenie Gíty o tom, ako žiť naplno a bez pripútanosti v podcaste, ktorý si môžete stiahnuť zadarmo. Je dokonalým spoločníkom pre všetkých na duchovnej ceste, ktorí čítajú Bhagavad Gítu, a chcú prekonať životné ťažkosti a poučiť sa z Ardžunových výziev na bojovom poli.

1. Podcast na stiahnutie – EN
2. Podcast na stiahnutie – SK

Dostatočne malá na to, aby ste ju mohli nosiť všade so sebou, a zároveň dostatočne hlboká na to, aby vás priviedla až k Bohu. To je Bhagavad Gítá Esencia, teraz už aj v slovenskom jazyku.
Zakúpte si svoj výtlačok tu: https://bhaktishop.sk/product/bhagavad-gita-esencia/