Je všeobecne známe, že rodičovstvo mení život. No až keď máte deti, uvedomíte si, že každodenné činnosti boli pre vás úplnou samozrejmosťou. Jednoduché veci, ako napríklad sadnúť si a v tichosti zjesť jedlo, osprchovať sa, navštíviť toaletu bez divákov alebo môcť meditovať, už nie sú také samozrejmé.
Atma Kriya Yogu som sa naučila v roku 2008 a päť rokov som ju pravidelne cvičila. Len niečo vyše 5 rokov po iniciácii sa mi narodil prvý syn. Keď bol bábätko, bolo pomerne jednoduché meditovať s ním počas dojčenia. Keď sa však byť aktívny a začal sa pohybovať, bolo nemožné meditovať v jeho spoločnosti. Meditovala som v skorých ranných hodinách medzi nočnými dojčeniami, zatiaľ čo on tvrdo spal. Zúfalo som sa chcela venovať svojej praxi, ale začala som sa cítiť vyčerpaná a tak som vyhľadala radu svojej učiteľky, ktorá mi pomohla upustiť od toho, čo som si myslela, že by som mala robiť.
O dva roky neskôr sa mi narodil druhý syn a netreba dodávať, že času bolo ešte menej.
Našťastie môj manžel je na rovnakej duchovnej ceste ako ja. Učil sa Atma Kriya Yogu v rovnakom čase ako ja a neskôr sa stal učiteľom, takže si túto situáciu veľmi dobre uvedomuje.
Našich chlapcov máme veľmi radi a zároveň si myslíme, že je dôležité neustále pokračovať v duchovných cvičeniach, takže spoločne vytvárame príležitosť, aby každý z nás mal čas na meditáciu. Tento čas môže trvať len 5 minút, ale aj hodinu.
Kľúčom k úspechu je plánovanie a prispôsobivosť. Ako deti rastú a vyvíjajú sa, ich potreby sa menia, takže často je potrebné upraviť našu rutinu, aby sme mohli harmonicky fungovať v rámci našej domácnosti.
Keď môj manžel odchádza na služobné cesty, naozaj nie je čas bez detí, takže sa pred spaním snažím zapojiť deti do relaxačnej džapy. Zhasnem svetlá, ľahnem si s chlapcami a robím s nimi džapu. Niekoľkokrát si spoločne nahlas povieme mantru a potom pokračujem vo vnútornom čantovaní, kým nezaspia.
V skutočnosti je džapa technika, ktorú sa snažím robiť počas celého dňa, vnútorne čantujem počas vykonávania rôznych povinností. Praktizovanie džapy týmto spôsobom nemusí byť typickým obrazom meditujúceho človeka. Väčšina ľudí si predstaví, ako človek sedí v tichu v lotosovej pozícii, ale vykonávanie džapy počas každodenných úloh je rovnako silné. Môj deň je vždy plnší, keď si spomeniem na džapu.
Deti mali vždy prístup všade, kde som meditovala alebo cvičila jogu, čo občas spôsobilo, že do mňa štuchali alebo po mne liezli. Vidieť ma pri týchto cvičeniach je však pre nás normálne a s pribúdajúcim vekom začínajú tento priestor rešpektovať a časom sú čoraz menej hluční. V poslednom čase chlapci vojdú do izby, pobozkajú ma, objímajú a šepkajú mi „óm namó nárájenája“. Niekedy si ku mne dokonca na pár minút sadnú. Počas týchto krátkych chvíľ zažívajú prvok meditácie. Rozvíjajú si pochopenie, že duchovné praktiky sú dôležitou súčasťou nášho života, pričom si uvedomujú, že to nie je v rozpore s ich potrebami lásky a pozornosti.
Zistila som, že plánovanie si vyžaduje trochu času a úsilia a potom je potrebné dodržiavať disciplínu. Vyžaduje si to aj schopnosť zbaviť sa očakávaní a odovzdať sa okamihu, keď veci nejdú podľa plánu, ako sa to často stáva v prípade detí.
Môže sa zdať, že nájsť si čas na meditáciu, keď máte deti, je nemožné, ale v skutočnosti je to len otázka zmeny vášho vnímania toho, aká by vaša meditačná prax mala byť alebo ako by mala vyzerať, a potom ochoty a schopnosti prispôsobiť sa aktuálnej situácii.
Tu je niekoľko nápadov, ako si nájsť čas na meditáciu, keď máte deti:
- Spolupracujte so svojím partnerom alebo inými dospelými vo vašom živote a vytvorte si priestor na meditáciu a veci, ktoré majú radi.
- Džapa je neuveriteľná prax, ktorú môžete vykonávať kedykoľvek a kdekoľvek. Urobte z nej základ svojej praxe a zapojte do nej od začiatku aj svoje deti.
- Zbavte sa svojich očakávaní – meditácia môže vyzerať všelijako. Je to skôr o tom, čo sa deje vo vnútri, než navonok. Zistite, ako meditácia vyzerá pre vás práve teraz, a buďte flexibilní, keď sa váš život zmení.